Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jed v mléce přiotrávil již přes 6 tisíc dětí

Nemocné dítě na vyšetření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocné dítě na vyšetření | foto: ČTK

PEKING Počet čínských dětí, které postihly po konzumaci sušeného kojeneckého mléka zdravotní potíže, se zvýšil na 6244. Čínské úřady dnes také přiznaly, že už zemřely tři děti a že 158 dalších trpí akutním selháním ledvin. Na tiskové konferenci v Pekingu to oznámil čínský ministr zdravotnictví Čchen Ču.

První informace o postižených dětech se v Číně objevily 10. září. Problém se sušeným kojeneckým mlékem byl nejprve zjištěn u produktu největší čínské mlékárny Sanlu, jejímž spoluvlastníkem je novozélandský exportér mléčných produktů Fonterra Co-operative Group.

Čínští kontroloři Úřadu pro dohled nad kvalitou, inspekcí a Stahovani suseneho mleka cinakaranténou dnes oznámili, že své výrobky už z trhu stahují dvě další mlékárny. Inspektoři úřadu ale údajně našli průmyslovou látku melamin v sušeném mléce vyráběném dalšími více než 20 firmami. Je mezi nimi společnost Yili Industrial Group, která byla jedním ze sponzorů srpnových olympijských her v Pekingu, i velká mlékárna Mengniu, která oznámila, že stahuje tři série kojenecké stravy vyrobené v lednu. Neupřesnila ale, o jaké množství sušeného mléka se jedná.

Melamin je dusíkatá heterocyklická sloučenina vyráběná na celém světě ve velkém množství jako surovina pro výrobu moderních plastických hmot. Melaminové pryskyřice jsou velmi pevné a odolné a vyrábějí se z nich například desky kuchyňských linek, kuchyňské nářadí a řada dalších výrobků.

Čínští vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že melamin se do mléka dostal úmyslně; majitelé firem vykupujících produkt od zemědělců mléko prý ředili vodou, a aby se to nepoznalo, přidávali do něj melamin. Ten obsahuje 66 procent dusíku, takže pokud se obsah proteinů stanovuje na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvyšuje.

Za skandál, který nabírá čím dál tím větších rozměrů, už v Číně začaly padat první hlavy. Vláda odvolala čtyři vysoké činitele v Š'-ťia-čuangu, hlavním městě provincie Che-pej, kde sídlí Sanlu Group. Odvolána byla i generální manažerka společnosti Sanlu Tchien Wen-chua.

Čína představuje pro odbyt sušeného dětského mléka druhý největší trh na světě a mlékárna Sanlu byla posledních 15 let jeho největším dodavatelem - v roce 2007 zajišťovala 18,3 procenta veškerého sušeného mléka prodaného v Číně. Sanlu měla silné postavení především ve venkovských oblastech Číny, kde zemědělci často krmí děti sušeným mlékem. Mnozí věří, že je to zdravější, a pro matky je to snazší než pravidelně kojit.

,

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

Získejte peníze zpět i bez nákupů! Oblíbená akce Plné Peněženky je zpět
Získejte peníze zpět i bez nákupů! Oblíbená akce Plné Peněženky je zpět

V září můžete získat peníze i bez nákupů v 760 obchodech. Navštivte například Pompo, Bambuli, Feedo, drogerii Teta nebo Dr. Maxe. Plnou Peněženku...