Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Otec volí Bidena, syn Trumpa. Hispánci jsou ve volbách rozdělení a mohou zásadně ovlivnit Floridu

Svět

  20:45
Miami/Praha - Nečekali, že se někdy politicky rozejdou. Otec a syn, Joaquin a Alberto Perezové. Venezuelané, kteří opustili vlast, již už roky drtí hluboká krize a mizerná správa tamního režimu. V Jižní Americe oba brojili proti bývalému prezidentovi Hugu Chávezovi a jeho pozdějšímu nástupci Nicolási Madurovi.

Záplava letáků v Trumpově hlavním volebním štábu. „Hispánci pro Trumpa“, „Udělejme Ameriku znovu skvělou“, „Triumfující sloni“ apod. foto: Reuters

‚Klíče k Bílému domu‘ předpověděly triumf Bidena. Dosud neomylné maloměsto je však nakloněné Trumpovi

Nový domov nalezli v USA. V úterý oba zamířili k urnám, aby vybrali příštího amerického prezidenta. A zatímco osmdesátiletý Joaquin Perez hodil hlas demokratovi Joeu Bidenovi, jednačtyřicetiletý Alberto jednoznačně fandí Donaldu Trumpovi.

„Trump je americká značka. Jeho arogance, jeho sebevědomí, to všechno je americké. Je Američan jako ten jejich jablečný koláč. Když řekne ‚Amerika vždy na prvním místě‘, cítím se do toho začleněn. Vsadil jsem na Ameriku vždy na prvním místě, proto jsem si ji vybral, když jsem opouštěl Venezuelu,“ vysvětloval CNN Alberto Perez, učitel, jenž se usadil v Georgii. Otec, který si k životu vybral floridské Miami, nesouhlasí.

‚Není důvod hrát hry.‘ Trump vyjádřil naději, že volby vyhraje

„Trump je stejný jako Chávez, stejný jako Fidel Castro. Strávíte celý den jeho posloucháním a přemýšlíte – co zase dneska řekne,“ uvedl Joaquin Perez, který na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let působil ve venezuelské politice. Perez starší odešel z vlasti už po roce 1998, kdy se moci v zemi ujal někdejší paragán Hugo Chávez. Perez už měl své zkušenosti. Pochází z Kuby, odkud utekl v roce 1960. A nyní má pocit, že se už potřetí v životě budí v zemi, jež má autoritářského lídra.

Jisté podobnosti, především v projevu, mezi Chávezem a Trumpem jeho syn nepopírá, tvrdí však, že Venezuelu nezničilo Chávezovo charisma, nýbrž jeho špatná ekonomická a sociální politika. Zkrátka socialismus, jak zdůrazní. Mnozí Latinos, jak se Latinoameričanům v USA říká, tohle slovo nenávidí. Řada z nich pochází z Kuby. Počet Venezuelanů, kteří přicházejí do Spojených států, ale rychle roste.

Trump opět hovořil o falšování voleb, Twitter jeho slova označil za zavádějící

Zatímco před dvaceti lety jich na Floridě žilo méně než 90 tisíc, nyní jich tam podle dat listu El País bude na 300 tisíc, z čehož k volbám může jít přes sedmdesát tisíc lidí. Samozřejmě z celonárodního hlediska je to zrnko písku, ale na Floridě tvoří Venezuelané až 3 procenta elektorátu (všichni floridští Latinoameričané pak 26 procent).

Před čtyřmi lety prohrála demokratka Hillary Clintonová s Donaldem Trumpem sotva o procento, a kdo „vyhraje Floridu“, má mimořádně velkou šanci, že si brzy bude zvykat na výhled z oken Bílého domu. „Miami je zřejmě jedno z velmi mála míst, kde se zahraničněpolitická témata stávají domácím politickým tématem,“ uvedl pro Business Insider Frank Mora, profesor politických věd z Floridské mezinárodní univerzity.

Venezuelané žijící v USA se nadcházející doby bojí. Příliš nesouhlasili se „slabou, až přehlížející“ politikou bývalého prezidenta Baracka Obamy vůči Madurovu režimu.

Dvě tváře Trumpovy vlády

Trump si jejich sympatie získal tvrdým postupem proti tamní vládě. Zpřísnil ekonomické sankce, a to včetně restrikcí na ropu, což byl krok, jemuž se předchozí administrativa bránila. Uvalil sankce na řadu prominentních politiků včetně prezidenta Madura, a když se loni prohlásil prezidentem Juan Guaidó, předseda Národního shromáždění, USA byly jednou z prvních zemí světa, která jej uznala coby hlavu státu. Trump dokonce Guiadóa pozval v únoru do Washingtonu, aby se zúčastnil jeho projevu o stavu unie.

‚Je čas zůstat doma.‘ FBI se zabývá hovory, které chtěly odradit voliče od hlasování

Na druhou stranu američtí republikáni v Senátu opakovaně zablokovali legislativu, jež by Venezuelanům umožnila získat v USA tzv. dočasný ochranný status (TPS). Ten se udílí obyvatelům zemí, které jsou zasaženy přírodními katastrofami nebo válečnými konflikty. Takoví lidé mohou v USA dočasně zůstat, dokud se situace v jejich zemi nezlepší. Navíc od loňského října do března americké úřady zamítly více než polovinu venezuelských žádostí o azyl.

Jak nakonec Venezuelané rozhodnou, se uvidí v příštích dnech. Napjatý je celý svět. Vyjma venezuelského prezidenta Madura, který nedávno prohlásil, že „ať už vyhraje Trump, nebo Biden, postavíme se mu a porazíme ho“.

Autor: