15. srpna 2018 15:26, aktualizováno  22:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jeden z pilířů mostu v Janově se naklání, může se zřítit. Premiér vyhlásil 12měsíční výjimečný stav

Kvůli zřícení zemřelo nejméně 35 lidí, čtyři se podařilo vyprostit živé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli zřícení zemřelo nejméně 35 lidí, čtyři se podařilo vyprostit živé. | foto: Reuters

Janov Hasiči a místní policie varovali obyvatele ulice, která vede pod mostem, jehož část se v úterý zřítila, že jeden z pilířů mostu se naklání. Hrozí tak, že zbylá část stavby každým okamžikem spadne. Informuje o tom ve středu deník La Repubblica. Obyvatelé ulice Fillak byli evakuováni už v úterý a ve středu si ze svých domovů odnášeli osobní věci.

Hasiči zjišťují stabilitu pilíře. Mezitím bylo přerušeno odstraňování sutin a hledání mrtvých i přeživších v korytu řeky Poncevera, která vede pod mostem.

„Domy pod mostem nepůjde zachovat, protože (most) bude patrně stržen,“ upozornil janovský starosta Marco Bussi. „O evakuované se staráme, je to naše priorita. Dostanou nové bydlení. Bylo evakuováno 311 rodin,“ doplnil starosta.

V důsledku nestability jednoho z pilířů hrozí, že se celá stavba zřítí k zemi.
Z bezpečnostních důvodů začaly proto policejní složky s evakuací obyvatel...

Kvůli úternímu pádu části Morandiho mostu v Janově ve středu italský premiér Giuseppe Conte vyhlásil v regionu Ligurie na žádost místní správy 12měsíční výjimečný stav. Na tiskové konferenci po mimořádné schůzi s ministry také oznámil, že úřady nebudou čekat až na ukončení trestního vyšetřování a brzy rozhodnou, zda správce dálničního úseku přijde o licenci.

‚Nemůžeme čekat na justici‘

„Zahájíme proces vedoucí ke zrušení koncese firmě Autostrade (per l’Italia),“ řekl Conte. „Nemůžeme čekat na justici,“ dodal. Po odebrání licence už ve středu volal italský ministr dopravy Danilo Toninelli. Autostrade per l’Italia prý nedostála svým závazkům vyplývajícím ze smlouvy o provozování Morandiho mostu. Toninelli také mluvil o pokutě, která by mohla dosáhnout až 150 milionů eur (3,9 miliardy Kč).

Deník Corriere Della Sera vysvětluje, že odejmutí patřičné licence firmě Autostrade per l’Italia sice je při „závažném neplnění“ smluvních závazků možné, stát by to ale přišlo draho. Koncesionářská smlouva totiž uvádí, že státní správce silnic ANAS by musel při jejím zrušení soukromému správci nahradit zisky za období až do původního konce platnosti smlouvy.

Ten je v tomto případě v roce 2042 a podle Corriere Della Sera by se celkové odškodné pro Autostrade per l’Italia pohybovalo kolem 20 miliard eur (515 miliard korun). „Možná proto zdroje ve vládě avizují, že pravděpodobnější cestou je udělení pokuty,“ napsal italský list.

Kromě výjimečného stavu ohlásil premiér také den státního smutku, který „bude korespondovat se dnem pohřebních obřadů pro zesnulé“. Předseda vlády potvrdil, že úřady v tuto chvíli evidují 39 obětí a 16 zraněných, z nichž devět zůstává ve vážném stavu.

Italská vláda také vyčlenila na počáteční operace na místě pádu mostu pět milionů eur z národního krizového fondu.

Pád dálničního mostu v Janově na severu Itálie si vyžádal nejméně 39 mrtvých, shoduje se v bilanci většina médií. Janovský prokurátor Francesco Cozzi ve středu uvedl, že obětí je 42. Z výšky 45 metrů spadlo 35 osobních aut a několik kamionů.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz