5. října 2012 14:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stíhaný řecký politik spáchal sebevraždu

Leonidas Tzanis  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leonidas Tzanis |

ATÉNY Bývalý náměstek řeckého ministra vnitra Leonidas Tzanis, který je jedním z 36 řeckých politiků a veřejných činitelů vyšetřovaných kvůli korupci, spáchal sebevraždu. Podle řeckého serveru ekathimerini.com ho našla mrtvého manželka v jejich domě ve městě Volos v centrálním Řecku. Údajně se oběsil.

Tzanis je jedním z řeckých vysokých funkcionářů, které vyšetřuje řecká finanční policie pro podezření z korupce, zatajování příjmů a krácení daní. Daňoví vyšetřovatelé během rozsáhlé kontrolní akce mimo jiné zjišťují, zda jsou majetky politiků v souladu s jejich příjmy. Tzanis je prvním z vyšetřovaných, který spáchal sebevraždu. Byl otcem dvou dětí. Není známo, z čeho byl politik z Panhelénského socialistického hnutí (PASOK) podezírán.

Řecká vláda pod vedením premiéra Antonise Samarase vyhlásila boj korupci a daňovým podvodům. Řecko přitom v současnosti bojuje s obrovskými dluhy a úsporný program vlády vyžaduje vyšší daňové výnosy a snižování důchodů a mezd.

Zaostřeno na korupci
Úřady se rozhodly přezkoumat majetek předních řeckých politiků, včetně předsedů vlád a stran a ministrů, na základě rozhodnutí parlamentu. Mají jít zpět až do roku 1974, kdy byla v Řecku po sedmileté diktatuře vojenské junty obnovena demokracie. V souvislosti s objednávkami zbraní pro armádu byl už dříve obviněn bývalý socialistický ministr obrany Akis Tsochatzopulos, který je od dubna ve vazbě.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!