28. prosince 2009 13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jedete do Alp? Buďte opatrní, hrozí pád lavin. Zemřelo už sedm lidí

Vrtulník, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník, ilustrační foto | foto: ČTK

VÍDEŇ/ŘÍM/BERN Kvůli silnému dešti, který navázal na husté sněžení, hrozí v Alpách vysoké nebezpečí pádu lavin. Ty zde o víkendu zabily nejméně sedm osob, další lidé umírali při nehodách na lyžařských svazích. Informoval o tom list Die Presse.

V severní Itálii zemřeli v sobotu pod lavinou v rozmezí několika hodin čtrnáctiletý snowboardista a čtyři záchranáři, které smetla sněhová masa při pátrání po dvou nezvěstných turistech. Ty pak v neděli další skupina záchranářů nalezla zasypané ve sněhu.VÍCE ČTĚTE ZDE

V neděli byli na ledovci Pitztal v Tyrolsku nalezeni dva mrtví lyžaři z Německa, které rovněž zabila lavina. Dvojice se ztratila před týdnem během lyžařského výletu. Záchranářům v jejich pátrání nepomohlo ani to, že pohřešovaní s sebou měli lavinové přístroje, které pomáhají lokalizovat polohu zasypaných lidí.

Čtveřice Čechů vyvázla v Rakousku z laviny

V rakouském Tyrolsku zasypala minulý týden lavina čtyřčlennou skupinu horských turistů, Čechů. Tři se dostali ven sami, čtvrtého museli ze sněhu vyhrabat a oživovat ho.

V neděli podlehla jedenašedesátiletá Němka těžkým zraněním, která si způsobila při sáňkování v oblasti Hintersee u Salcburku. Žena nezvládla na prudkém svahu řízení a narazila zády a hlavou do stromu. Podle policie nebyly sáně vybaveny brzdami a ani žádnými řídícími prvky.

Velmi těžké zranění hlavy utrpěl v neděli šestadvacetiletý lyžař ve středisku Hochkar ve středním Rakousku, když na černé sjezdovce najel na hromadu štěrku. Sjezdovka byla v té době uzavřená kvůli nedostatku sněhu. Lyžař podle záchranářů neměl na hlavě ochrannou přilbu.

Napilno měli také švýcarští záchranáři, jejichž helikoptéry od pátku do neděle zasahovaly celkem 110krát. Jen za neděli letěly 40krát, uvedl web Švýcarské televize. Mezi nejčastější zranění patřily zlomeniny nohou, vykloubení ramen nebo otřesy mozku.

V sobotu večer se v kantonu Graubünder na východě země zabil šestapadesátiletý lyžař. Při jízdě ztratil rovnováhu a zapadl hlavou do hluboké závěje.

V lyžařském středisku Anzere na jihu Švýcarska se v neděli utrhla lavina se třemi lyžaři, jeden z nich se vzápětí sám dokázal vyhrabat. Zatím podle televize není jasné, zda záchranáři vyprostili zbývající dva lyžaře. Do pátrací akce prý bylo nasazeno 130 lidí a osm záchranářských psů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz