Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jediný exemplář hasičského vozu ze 30. let i nordická letka. Dny NATO mají být letos unikátní

Přílet strategického bombardéru B-52, který přistál na letišti v Ostravě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přílet strategického bombardéru B-52, který přistál na letišti v Ostravě... | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Letošní Dny NATO budou výjimečné, tvrdí v rozhovoru pro Lidovky.cz předseda společnosti organizující tuto akci Zbyněk Pavlačík. Návštěvníci o nadcházejícím víkendu v Ostravě uvidí unikátní historickou techniku, ale i mimořádný průlet nordické letky složené ze čtyř severských států NATO.

Lidovky.cz: V čem budou letošní Dny NATO v porovnání s předchozími ročníky jiné?
Na letošní koncepci Dnů NATO jsme pracovali tři roky, protože jsme si vědomi 100. výročí založení Československa. Protože je naše akce od počátku založena zejména na prezentaci soudobé vojenské techniky, bude letošní ročník výjimečný tím, že zde bude k vidění jak technika soudobá, tak historická, která bude doplňovat zmíněných sto let od vzniku Československa. Domníváme se, že v tomto budou Dny NATO letos jedinečné a ojedinělé.

Lidovky.cz: Kdo budou nejzajímavější hosté, kteří letos akci navštíví?
Od roku 2015 máme vždy jednu zemi jako partnerskou. Letos – u příležitosti sta let naší země – jsme oslovili Spojené státy. A¬jsme velice rádi, že naše pozvánka byla přijata. Kromě toho, že USA přivezou exkluzivní vojenskou techniku, přijede s nimi i řada zajímavých lidí, například velitelé národních gard z Nebrasky, Arizony a Texasu, dále dorazí bývalý velitel US Army v Evropě generál Hodges. Ten v pátek obdrží cenu za osobní přínos při budování transatlantických vztahů. Přijede také velitel německého pozemního vojska generál Vollner, ale i řada dalších delegací z okolních států. Pro zajímavost: dorazí i velitel pozemních sil Botswany.

Americký bombardér B-1B Lancer s technologií stealth na přistávací dráze...
Přílet strategického bombardéru B-52, který přistál na letišti v Ostravě...

Lidovky.cz: Zmínil jste, že Američané přivezou i speciální techniku. Přiletí, jako už tradičně, i americké strategické bombardéry?
Ano. Jsme velice rádi, že k nám dorazí americký strategický bombardér B52. Je to jeho jediná účast na podobné akci ve střední a východní Evropě v letošním roce. Pokud je mi známo, zúčastnil se pouze akce ve Velké Británii. Vzhledem k tomu, že je to bombardér, který je schopen nést i jaderné zbraně, je s tím mnohem víc administrativní zátěže, než je obvyklé. Účast B52 je vždy výjimečná. USA navíc představí i svůj vrtulník Venom – ten přivezou na palubě strategického transportního letounu McDonnell Douglas C-17.

Lidovky.cz: Kdo jsou hlavní partneři akce?
Partnerů máme celou řadu, abychom měli podporu i v případě, že by nějaký z nich přehodnotil svá stanoviska. Patří mezi ně Moravskoslezký kraj, město Ostrava, společnost Aero, za což jsme moc rádi, jelikož se podílí i na programu a prezentují své produkty. Dále pak Tatra, Škoda Auto a další společnosti jako LOM Praha, Czechoslovak group, Česká zbrojovka a další.

Lidovky.cz: Ve spolupráci se Škodou Auto chystáte speciální akce. Můžete k tomu sdělit trochu víc?
Právě s naším partnerem Škoda Auto se snažíme při letošním výjimečném ročníku zajistit jak soudobou techniku, tak tu historickou. Proto jsme rádi, že Škoda Auto doveze ze svého muzea v Mladé Boleslavi unikátní historické vozy. Přiveze například hasičský vůz ze třicátých let, který již existuje pouze v jednom exempláři na světě. Jsme rádi, že naši návštěvníci se budou moci podívat i na tyto cenné věci.

Lidovky.cz: Je nějaký speciální program ve spolupráci se severskými státy NATO?
Budeme mít speciální blok, ve kterém se představí čtyři švédské proudové letouny, jak šly historicky za sebou. Nejprve poletí letoun J32 Lansen a následován bude letounem SK 35 Draken, což byl první švédský nadzvukový letoun. V závěru poletí letoun AJS37 Vigen a na něj naváže průlet českého gripenu. Na závěr jsme připravili lahůdku, jelikož tu letos máme poprvé všechny čtyři severské země – Dánsko, Finsko, Švédsko a Norsko. Souhlasily s naším návrhem, že by na konec každého dne provedly průlet nordické letky. Bude to velká rarita, dohromady tato letadla není možné jen tak vidět.

Lidovky.cz: Jakou čekáte návštěvnost?
Doufáme, že po dvou letech, kdy nám ne úplně vyšlo počasí, bude hezky. Vzhledem k tomu, že je vstup zdarma, získáváme data o počtu návštěvníků od Policie ČR. Bývají to stovky tisíc lidí za víkend – a podobnou návštěvnost očekáváme i letos.

Lidovky.cz: Jsou v plánu i nějaké organizační změny?
Základní nastavení zůstává stejné, žádné organizační změny nemáme.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!