4. února 2018 18:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jedna z největších demonstrací v Aténách. Řekové odmítli kompromisní název státu Makedonie

Stovky tisíc lidí demonstrovaly v Aténách kvůli jménu Makedonie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky tisíc lidí demonstrovaly v Aténách kvůli jménu Makedonie. | foto: Reuters

ATÉNY Stovky tisíc Řeků v neděli v centru Atén protestovaly proti své vládě, která se snaží najít kompromis ve sporu o název bývalé jugoslávské republiky Makedonie. Atény a Skopje se v posledních týdnech pokoušejí uzavřít dohodu, podle které by balkánská republika mohla přidat k označení Makedonie přívlastek Nová, Severní, Vardarská či Horní.

Demonstranti, kteří se do hlavního města sjeli v autobusech z různých částí Řecka, ale použití slova Makedonie v jakémkoli budoucím jménu sousední země odmítají.

Statisíce demonstrantů s řeckými vlajkami a transparenty, kterým dominovaly nápisy se slovem Ochi, tedy řeckým Ne, se shromáždily na náměstí před budovou řeckého parlamentu. Lidé skandovali hesla „Ruce pryč od Makedonie“ či „Makedonie je Řecko“.

Oficiálně se v OSN a na mezinárodním scéně prozatím používá název Bývalá...

Oficiálně se v OSN a na mezinárodním scéně prozatím používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

Nedělní demonstrace počtem účastníků překonala i velké protesty proti úsporným opatřením, které se v hlavním městě krizí sužované země konaly v uplynulých letech. Protestu se podle fotografií zúčastnila také řada duchovních řecké ortodoxní církve, která kompromis se sousedy rovněž odmítá.

„Jsem tu kvůli Makedonii. Makedonie je naše. Je to součást Řecka. Nenecháme je, aby nám ji vzali,“ řekla  72letá Persefoni Platsurisová.

Mezi řečníky na nedělní demonstraci byl světově uznávaný řecký skladatel Mikis Theodorakis, podle kterého hospodářská krize nevypudila z paměti lidí řeckou historii. „Pokud povolíme, dopustíme, aby dveřmi otevřenými dokořán vešla tragická historická lež a usídlila se tu natrvalo,“ řekl 92letý umělec, symbol odporu proti vojenské juntě, která jihoevropské zemi vládla v letech 1967 až 1974. Autor hudby k filmu Řek Zorba vyzval také k uspořádání referenda k otázce názvu sousední země.

Stovky tisíc Řeků dnes v centru Atén protestovaly proti své vládě.
Atény zažily největší protest od 90. let.

Řecko v čele s levicovým premiérem Alexisem Tsiprasem a Makedonie, kterou vede sociální demokrat Zoran Zaev, se v posledních týdnech snažily za zprostředkování OSN ukončit léta trvající spor o název bývalé jugoslávské republiky. Atény kvůli němu od počátku 90. let blokují snahu Skopje stát se členem Severoatlantické aliance i Evropské unie.

Vlády v Aténách a Skopje se prý dohodly na kompromisu

Název Makedonie považují Řekové za zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou severořeckou provincii. Oficiálně se v OSN a na mezinárodním scéně prozatím používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

Podle nepotvrzených zpráv se vlády v Aténách a Skopje dohodly na kompromisu a země by se mohla jmenovat Republika Nová Makedonie. Zpravodajský server MKD ale dříve napsal, že ve hře jsou kromě toho i Republika Severní Makedonie, Republika Vardarská Makedonie, Republika Horní Makedonie a Republika Makedonie (Skopje).

Podle průzkumu veřejného mínění, který v neděli zveřejnil list Kathimerini, se proti tomu, aby balkánská republika mezi Srbskem, Kosovem, Bulharskem, Albánií a Řeckem nesla ve svém názvu slovo Makedonie, staví 71 procent Řeků. Proti je také vládní strana Nezávislí Řekové, která je menším koaličním partnerem hnutí Syriza premiéra Tsiprase.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz