Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jednání o íránském jaderném programu se vlečou, zatím bezvýsledně

USA

  10:04
VÍDEŇ/UTA - Účastníci jednání o íránském jaderném programu ve Vídni dosud nedosáhli konečné dohody, sdělili ve čtvrtek večer představitelé vyjednávacích velmocí a Teheránu. Podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse budou rozhovory pokračovat v noci na pátek, kdy mají podle nového harmonogramu skončit.

Šéf americké diplomacie John Kerry na jednání o íránském jaderném programu ve Vídni. foto: Reuters

Americký ministr zahraničí John Kerry připustil možnost dalšího prodloužení termínu, současně ale varoval, že Spojené státy rozhovory ukončí, pokud se budou jednání příliš protahovat.

„Konečné dohody stále nebylo dosaženo. Přetrvávají některé překážky,“ řekl bez dalšího upřesnění mluvčí Bílého domu Josh Earnest, jehož citovala agentura Reuters.

„Zůstávají některé těžké body, ale věci jdou správným směrem. S ohledem na to jsem se rozhodl, že zůstanu pracovat přes noc a zítra ráno. Doufám, že budeme s to uběhnout tu stovku metrů, která nám ještě zbývá,“ řekl Fabius.

Neústupný Írán

Kerry také věří, že všichni účastníci rozhovorů ve Vídni budou v jednáních pokračovat, ale připouští i možnost, že bude třeba jednat i po pátku. Jak dlouho, neuvedl. V narážce na neústupnost Íránu v některých bodech ale varoval, že pokud zmizí naděje na pokrok ve vyjednávání, USA rozhovory ukončí. Kerry už dříve řekl, že Spojené státy chtějí jen dobrou dohodu a věnují tomu potřebný čas.

Křehká dohoda o Íránu: důvod k oslavám, nebo bezpečnostní hrozba?

Nejmenovaný vysoký íránský představitel přítomný rozhovorům novinářům řekl, že dohodu oddalují Spojené státy a další velmoci, které v průběhu jednání mění své postoje. Někteří účastníci jednání podle něho také rezignovali na závěry předběžné dohody uzavřené v dubnu v Lausanne. Pro Írán zůstává zásadním požadavek na zrušení zbraňového embarga, na němž prý trvají USA, které jsou „posedlé sankcemi“, uvedl zmíněný íránský činitel podle agentury Reuters.

Současné kolo rozhovorů mezi USA, Ruskem, Francií, Británií, Čínou a Německem na jedné straně a Íránem na straně druhé trvá už 13 dní. Původně se předpokládalo, že konečné dohody bude dosaženo začátkem týdne.

Putin a Rúhání na summitu BRICS

Ruský prezident Vladimir Putin v Ufě při jednání se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním řekl, že rozhovory o íránském jaderném programu pokračují dobře a že věří v brzké dosažení kompromisu a dohody.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který byl také v Ufě na summitu rozvíjejících se zemí ze skupiny BRICS, řekl, že Rusko považuje za prioritu zrušení zbrojního embarga proti Íránu, pokud se jednání o íránském jaderném programu podaří zdárně dokončit. Také prohlásil, že se vyjednávací země „přiblížily konečné dohodě, která je nadosah“.

Íránské sdělovací prostředky ve středu informovaly, že íránská delegace přišla s novými návrhy, což ale západní účastníci rozhovorů nepotvrdili.

Vladimir Putin a Hasan Rúhání na summitu zemí BRICS v Rusku.

Smyslem jednání je zpomalit íránský jaderný program, a oddálit tak možnost, že Írán bude schopen brzy vyrobit atomovou bombu. Za to mají být zrušeny mezinárodní sankce proti Teheránu, k nimž patří i zbrojní embargo. Jeden ze západních diplomatů, jehož citovala bez uvedení jména agentura Reuters, k Lavrovově poznámce o co nejrychlejším zrušení zbrojního embarga řekl, že to není „žádná novinka v postoji Ruska“.

Íránský prezident Hasan Rúhání ve čtvrtek uvedl, že Írán se už připravuje na období po zrušení sankcí.

Autor: