Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Jednání o míru v Sýrii začalo, nepřátelské strany se zatím nepotkaly tváří v tvář

Svět

  9:58aktualizováno  14:27
ASTANA - V kazašské metropoli v pondělí začaly mírové rozhovory o Sýrii, které zprostředkovalo Rusko a Turecko. Syrští povstalci ale zatím nebudou jednat se zástupci syrské vlády tváří v tvář, uvedla agentura AFP s odvoláním na mluvčího povstalecké delegace. Obě znepřátelené strany se objevily na zahajovacím ceremoniálu jednání v Astaně.

Poslední přípravy na mírové rozhovory o Sýrii v kazašském hlavním městě Astaně. foto: AP/ČTK

Zástupce Damašku hned na úvod odsoudil projev, který měli povstalci. Ti pohrozili, že v případě neúspěchu jednání budou pokračovat v bojích.

„První kolo vyjednávání se neuskuteční tváří v tvář, protože (syrská) vláda zatím nerespektuje, k čemu se zavázala v dohodě ze 30. prosince,“ uvedl mluvčí rebelů Jahjá Aridí. Od uvedeného dne platí v Sýrii příměří dojednané Moskvou a Ankarou. Klid zbraní se nicméně netýká teroristických skupin, jako je Islámský stát či Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu).

Radikálové znovu ničí historické skvosty v syrském městě Palmýra

Za opozici jsou v Astaně zástupci skupin bojujících proti režimu, které vede Muhammad Allúš. V čele syrské vládní delegace, v níž jsou i zástupci armády, je vyslanec při OSN Bašár Džaafarí. Ten hned po úvodních proslovech odsoudil řeč povstalců a označil ji za provokativní a nestoudnou. Povstaleckou delegaci pak označil za zástupce teroristických ozbrojených skupin.

S tvrdými vyjádřeními následně přišel i vůdce rebelů Allúš. Režim prezidenta Bašára Asada označil za teroristický stát a uvedl, že příměří v oblasti se může stát realitou pouze v případě, že obě strany povedou i politická jednání. Opozice podle něj rovněž trvá na tom, aby byly znovuobnoveny dodávky humanitární pomoci v zemi. „V případě, že rozhovory v Astaně selžou, nemáme jinou možnost, než pokračovat v boji,“ doplnil ho mluvčí povstalecké delegace Usáma abú Zajd.

Rozhovorů se účastní i zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Jak uvedl, OSN doufá, že nynější rozhovory mezi syrskými povstalci a vládou povedou k přímým jednáním pod vedením OSN. Další schůzka mezi znepřátelenými stranami by se měla konat v únoru v Ženevě, mají se na ní řešit už mnohem více politická témata. „Udržitelného a dlouhotrvajícího řešení konfliktu v Sýrii nelze dosáhnout pouze vojenskými prostředky, ale prostřednictvím politického procesu,“ řekl zmocněnec OSN na zahajovací ceremonii. Jak dodal, obě bojující strany musí tento fakt přijmout.

Obyvatelé Aleppa čekající, až budou moct nastoupit do autobusů a sanitek při...
Civilisté ve východním Aleppu si nabírají vodu z kontejnerů.

Nová americká administrativa se na jednáních přímo nepodílí, Washington v Astaně zastupuje americký velvyslanec v Kazachstánu George Krol. Ten se účastnil i dnešní zahajovací ceremonie v luxusním hotelu Rixos President v Astaně. U obřího kulatého stolu rovněž seděli zástupci Ruska a Turecka. S úvodním slovem vystoupil kazašský ministr zahraničí, další jednání už bylo pro média uzavřeno, uvedla agentura AP.

Podle Íránu, který pomohl rozhovory zprostředkovat, je nejdůležitějším tématem rozhovorů snaha o zachování příměří. Podle mluvčího íránské diplomacie Teherán doufá, že jednání také umožní rozdělit v Sýrii potřebnou humanitární pomoc. Diskuse o širším politickém urovnání konfliktu budou podle mluvčího muset zatím počkat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!