Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Německo míří k předčasným volbám. Merkelová je ale přesvědčená, že dohoda byla možná

Svět

  7:33
BERLÍN - Německá kancléřka a šéfka CDU Angela Merkelová je přesvědčená, že konzervativní unie CDU/CSU, svobodní demokraté (FDP) a Zelení se mohli dohodnout na vzniku německé vlády. Rozhodnutí FDP ukončit rozhovory o nové koalici Merkelová lituje. Šéfka dosavadního kabinetu to uvedla na noční tiskové konferenci v Berlíně.

Angela Merkelová foto: Reuters

„Myslíme si, že jsme byli na cestě, na níž jsme mohli dosáhnout shody,“ řekla Merkelová obklopena svými spolustraníky. Týká se to podle ní i oblasti migrace, která byla předmětem největších sporů. CDU/CSU podle kancléřky udělala vše pro to, aby vláda mohla vzniknout. Na celoněmecké úrovni by v tomto složení byla první.

O ukončení rozhovorů bude šéfka CDU v pondělí informovat prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Sejít by se s ním podle německých médií měla v pozdním dopoledni. Steinmeier, který nyní sehraje důležitou roli, protože právě on navrhne parlamentu kandidáta na kancléře, kvůli aktuální politické situaci odložil plánovanou návštěvu Severního Porýní-Vestfálska. Zrušeno bylo také chystané pondělní jednání Merkelové s nizozemským premiérem Markem Ruttem.

Předseda CSU a bavorský premiér Horst Seehofer na noční tiskové konferenci uvedl, že byl během posledního nedělního jednání dlouho přesvědčen, že kompromis se nakonec podaří najít. V řadě témat se podle něj strany výrazně přiblížily a shoda byla na dosah. „Je to škoda,“ řekl ke kroku svobodných demokratů a Merkelové poděkoval za způsob, jakým rozhovory vedla.

FDP ukončení sondovacích rozhovorů zdůvodnila tím, že strany nenašly společnou představu o modernizaci země a nevybudovaly si ani dostatečnou vzájemnou důvěru.

Jak přesně budou vypadat příští týdny, zatím Merkelová neumí říct. Pozorovatelé ale za nejpravděpodobnější považují předčasné volby.

Sociální demokraté se po prohraných volbách přesunuli do opozice

Sociální demokraté (SPD) se nadále odmítají účastnit příští německé vlády. Pokud na tomto postoji setrvají, jsou předčasné volby nejpravděpodobnější variantou dalšího vývoje poté, co v noci na pondělí ztroskotalo vyjednávání CDU/CSU, FDP a Zelených o novém kabinetu. V německých médiích se už dokonce objevují spekulace, že by se volby mohly uskutečnit 22. dubna příštího roku.

„SPD není náhradní kolo kymácejícího se vozu paní Merkelové,“ nechal se slyšet místopředseda sociálních demokratů Thorsten Schäfer-Gümbel. Jeho kolega z vedení strany Ralf Stegner zase poznamenal, že SPD nemá k pokračování velké koalice mandát od voličů.

Sociální demokraté dosáhli v zářijových parlamentních volbách svého nejhoršího výsledku v historii spolkové republiky a už v den voleb se rozhodli pro odchod do opozice. Změna postoje by pro ně tedy podle pozorovatelů nebyla vůbec jednoduchá, i když by početně s CDU/CSU mohli znovu vytvořit vládu, která by v parlamentu měla pohodlnou většinu.

Menšinová vláda není řešení

Merkelová by se teoreticky mohla také pokusit vytvořit vládu menšinovou, s čímž ale nikdo nepočítá. V dějinách spolkové republiky žádná taková vláda dosud nevznikla a šéfka CDU v minulosti hovořila o tom, že chce, aby kabinet byl stabilní, což by pravděpodobně nebyl případ menšinové vlády, která by se při schvalování jakéhokoli zákona musela opírat o podporu opozičních stran. Menšinovou vládu se Zelenými už také jasně vyloučila CSU.

Nové volby? Cesta k nim nebude snadná

Cesta k předčasným volbám není snadná. Musela by se uskutečnit dvě kola hlasování ve Spolkovém sněmu, při nichž by daný kandidát nebo kandidáti na kancléře nezískali absolutní většinu hlasů. Ve třetím kole by pak byl zvolen kandidát s nejvyšším počtem obdržených hlasů. Pokud by však nezískal absolutní většinu hlasů, což je v takovém případě velmi pravděpodobné, bylo by na prezidentovi, zda ho jmenuje kancléřem, nebo zda Spolkový sněm rozpustí. V takovém případě by se do 60 dnů od rozpuštění parlamentu uskutečnily nové volby.

Většina pozorovatelů se shoduje, že nové volby nemusí přinést žádné další koaliční možnosti, tradiční strany mají navíc obavu z dalšího posilování protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD).

Německý tisk komentuje dění jako státní krizi a triumf nedůvěry

„Je to politické zemětřesení, které uvrhává celý politický systém v Německu a také Evropskou unii do hluboké krize, možná dokonce do státní krize,“ napsal Christoph Seils na serveru německého politického měsíčníku Cicero.

Podle Seilse se teď Merkelová musí obávat o svou funkci předsedkyně vlády i šéfky Křesťanskodemokratické unie (CDU). Za sečtené pak označil dny Horsta Seehofera v čele Křesťanskosociální unie (CSU), která je sesterskou stranou CDU.Personální a programové změny ale čekají i další strany, tvrdí komentátor s tím, že Zelení se v případě nových voleb možná znovu do parlamentu nedostanou. Za nejasné považuje Seils to, jak občané vyhodnotí počínání Svobodných demokratů (FDP), kteří koaliční jednání ukončili.

„Šanci posílit zavedený systém stran a obnovit důvěru v politické elity, šanci postavit mosty ve společnosti, jamajské strany („černo-žluto-zelená“ koalice CDU/CSU, FDP a Zelených, pro kterou se vžilo označení „jamajská“ s odkazem na barvy vlajky karibského státu - poznámka redakce), ale také SPD (sociální demokracie) propásly,“ dodal.

Jako „triumf nedůvěry,“ jenž naruší vážnost celého Německa, vnímá nezdar rozhovorů Armin Käfer z deníku Stuttgarter Zeitung. Vinu za krach jednání nelze podle něj nikomu jednoznačně přiřadit, bezprostřední škody ale prý nejvíce dopadnou na Merkelovou. Místo čtvrtého funkčního období v pozici kancléřky je nyní na odvolání, napsal na serveru listu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!