Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nabídli jsme KLDR schůzku s tím, že nemáme nepřátelské úmysly, tvrdí zástupci USA

Fotografie poskytnutá severokorejskou vládou ukazuje test nového druhu balistické střely vypuštěné z ponorky v úterý 19. října 2021 v Severní Koreji. foto: AP

Spojené státy nabídly Severní Koreji jednání bez předchozích podmínek a Pchjongjangu se snažily ukázat, že nemají nepřátelské úmysly. Řekla to ve čtvrtek americká vyslankyně na zasedání Rady bezpečnosti OSN, jež se zabývala úterním testem severokorejské rakety. Podle KLDR je reakce na test rakety přehnaná a ukazuje, že Washington měří dvojím metrem.
  7:14

„Představitelům KLDR jsme nabídli schůzku bez předchozích podmínek a dali jsme jasně najevo, že vůči KLDR nemáme nepřátelské úmysly,“ uvedla podle agentury AP americká vyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.

Podle ní má americká administrativa vážný zájem nalézt diplomatické řešení, které povede k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Na jednání Rady bezpečnosti KLDR vyzvala, aby přestala s testy raket a zahájila dialog.

Podle KLDR se však USA dopustily provokativního jednání, když označily úterní test za porušení rezolucí OSN. „USA měří dvojitým metrem, když nás (KLDR) odsuzují za rozvoj a testy zbraní, které také mají či je rozvíjejí,“ uvedla korejská státní média. KLDR opakovaně tvrdila, že USA a Jižní Korea proti ní vedou nepřátelskou politiku.

KLDR otestovala nový druh balistické střely

KLDR v úterý oznámila, že úspěšně otestovala nový druh balistické střely, kterou vypustila z ponorky. Podle jihokorejské armády šlo o balistickou raketu krátkého doletu. Další testy raket Severní Korea uskutečnila v září. Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

KLDR pokračuje v sérii testů, do moře vypálila balistickou raketu

Podle evropských členů Rady bezpečnosti OSN poslední testy severokorejských raket ukazují, že vojenské technologie KLDR se v této oblasti zlepšují, uvedla agentura AFP. Podle irské vyslankyně při OSN Geraldiny Byrneové Nasonová pokrok ve vojenských technologií ze strany Pchjongjangu ukazuje, že je nutné trvat na dodržování sankcí uvalených na Severní Koreu.

11. října 2021

Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...