130 let

Kemmerich pod tlakem okolí rezignoval. | foto: ČTK

Analýza

‚Jednodenní‘ durynský premiér neustál tlak, své z Afriky vzkázala i Merkelová. Ve hře jsou nové volby

Svět
  •   10:26
ERFURT/PRAHA - Pouhý den po svém překvapivém zvolení oznámil nový premiér německé spolkové země Durynsko Thomas Kemmerich, že dá svou funkci k dispozici. Středeční hlasování, které vyneslo 55letého politika německých liberálů (FDP) do čela vlády, vyvolalo značný rozruch.

Kromě jeho vlastní strany a křesťanských demokratů (CDU) pro něj totiž hlasovali i zástupci protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Bylo to vůbec poprvé, co její poslanci takto aktivně ovlivnili klíčové politické rozhodnutí. Dosud platilo nepsané pravidlo, že ostatní politické strany nebudou podporu od AfD za žádných okolností přijímat.

Nový durynský premiér pouhý den po nástupu do funkce končí. Volila ho protiimigrační AfD

„Demise je nevyhnutelná,“ uvedl ve čtvrtek Kemmerich. Jeho strana se přitom loni v říjnu, když se v Durynsku volilo, do zemského sněmu málem vůbec nedostala. Získala pět procent hlasů, což odpovídalo přesně hranici potřebné pro vstup do zastupitelstva. Až teprve po několika dnech bylo jasné, že ji překonala o 73 hlasů.

Nový premiér Thomas Kemmerich má projev na tiskové konferenci.
Bjoern Hoecke z AfD si třese rukou s Thomasem Kemmerichem.

Prakticky od chvíle, kdy ho poslanci zvolili premiérem a on mandát přijal, čelili Kemmerich i jeho mateřská strana ostré kritice. Neustále ujišťoval, že přes její podporu při hlasování nehodlá s AfD spolupracovat a ani s ní nepočítá do vlády. Trval na tom, že chce vytvořit menšinový kabinet spolu s CDU a hledat podporu u sociálních demokratů a Zelených. Ještě ve čtvrtek ráno dával Kemmerich, otec šesti dětí a zakladatel úspěšné sítě kadeřnických salonů, najevo odhodlání předložit v nejbližší době seznam ministrů.

Nakonec to ale zřejmě pod vlivem rostoucího tlaku okolí vzdal. Již během středečního odpoledne se začaly před úřadem vlády v durynské metropoli Erfurtu scházet demonstranti požadující jeho odchod. Kemmerich nyní jako východisko z krize navrhuje rozpuštění parlamentu a nové volby.

Merkelová: Je to ‚neodpustitelná chyba‘

Události ve dvoumilionové spolkové zemi uprostřed Německa vyvolaly silné vlny i na celostátní úrovni. Předseda německých liberálních Svobodných demokratů Christian Lindner ve čtvrtek požádal členy nejužšího vedení strany, aby mu vyslovili důvěru.

Durynský premiér po 24 hodinách rezignoval. Za pár dní ve funkci dostane přes dva miliony

Právě jemu je totiž vyčítáno, že předem věděl o možnosti, že by AfD mohla takticky hlasovat pro Kemmericha, a tím pádem pomoct k jeho zvolení. Podle některých informací pak měl Lindner v rozhovoru s Kemmerichem tuto variantu dokonce i přímo schválit. Velmi jasné a odmítavé stanovisko zaujala vůči vývoji v Durynsku i německá kancléřka Angela Merkelová, která pobývá na návštěvě Jihoafrické republiky. Zvolení premiéra s podporou AfD označila jako „neodpustitelné“.

Sociální demokraté, kteří jsou součástí celostátní koalice v Berlíně, chtějí po straně kancléřky Merkelové, aby se distancovala od událostí v Durynsku. Požadují svolání koaliční rady.

Emoce v parlamentu

Thomas Kemmerich v rozhodujícím, třetím kole volby premiéra získal o jeden hlas víc než dosavadní šéf vlády Bodo Ramelow, jehož podporovali postkomunistická Levice, sociální demokraté a Zelení. AfD sice nominovala formálně vlastního kandidáta, který ale nedostal v rozhodujícím kole žádný hlas, protože všichni zástupci AfD pravděpodobně hlasovali takticky pro Kemmericha.

Oznámení výsledků volby premiéra a následné gratulace vítězovi doprovázely v zemském sněmu v Erfurtu silné emoce. Dosavadní předseda vlády bojoval se slzami, když bylo zřejmé, že prohrál. Šéfka jeho mateřské strany, postkomunistické Levice, Susanne Henningová-Wellsowová pak odmítla Kemmerichovi pogratulovat a připravenou kytici mu mrštila před nohy.

Ramelow uveřejnil na Twitteru montáž dvou fotek. Na první si podávají ruku nacistický vůdce Adolf Hitler a říšský prezident Paul von Hindenburg, na druhé je zachycena situace, kdy šéf durynské AfD Björn Höcke gratuluje Kemmerichovi. Právě Höcke se stal známým kvůli výrokům zpochybňujícím jedinečnost holokaustu. 

Ke snímkům uvedl Ramelow Hitlerův citát z roku 1930: „Největšího úspěchu jsme dosáhli v Durynsku. Tam jsme už dnes skutečně směrodatnou stranou. Strany, které v Durynsku dosud vládly, nedokážou bez naší účasti dát dohromady většinu.“

Autor: Robert Schuster