8. února 2017 12:54, aktualizováno  15:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Hvězdného‘ velitele doněckých separatistů Giviho zabila bomba v kanceláři

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 155Diskuse
Jeden z velitelů doněckých separatistů Michail Tolstych, zvaný Givi, volí v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z velitelů doněckých separatistů Michail Tolstych, zvaný Givi, volí v... | foto: Reuters

DONĚCK/PRAHA Jednoho z nejznámějších doněckých velitelů zabila exploze bomby. Informovali o tom sami Ruskem podporovaní separatisté. Podle agentury Interfax byla výbušnina nastražena v jeho kanceláři v centru Doněcku. Separatisté označili incident za teroristický útok. Jde v krátké době o druhou smrt mezi předáky doněckých separatistů.

Michail Tolstych, známější pod přezdívkou Givi, vedl známý batalion Somali. Ve středu v ranních hodinách v jeho pracovně explodovala výbušnina. Podle jiných zdrojů Giviho zabila raketa vypálená z přenosného raketometu.

Ruská státní televize odvysílala záběry hasičů u budovy, kde měl Tolstych své ústředí. Ze záběrů je patrné, že výbuchem utrpěly i okolní části budovy. S informací, že se přímo Givi stal obětí výbuchu, přišli představitelé separatistů. Rádiu Svobodná Evropa to potvrdily i jeho vojenské zdroje.

Doněčtí rebelové nazvali smrt jednoho z velitelů „pokračováním války teroru, kterou proti občanům východní Ukrajiny vede Kyjev“. Vyplývá to ze zprávy ruské agentury RIA Novosti. Kdo za činem skutečně stojí, však zatím není zřejmé. Na místě výbuchu prý pracoval vyšetřovací tým.

Givi si udělal jméno při bitvě o doněcké letiště. Je znám také díky videu z roku 2015, na němž slovně i fyzicky týrá ukrajinské zajatce a odvysílala jej i ruská televize. Patřil k mediálním tvářím doněcké revolty, když se spolu s dalším vlivným velitelem Arsenijem Pavlovem, zvaným Motorola, objevoval na videích propagujících doněcké separatisty.

Motorola se stal obětí výbuchu ve výtahu jeho bytového domu v říjnu minulého roku. V souvislosti s jeho smrtí se spekulovalo, že šlo o výsledek vnitřních rozporů mezi proruskými rebely, kteří se již delší dobu přou o vliv i kořist. Není vyloučeno, že Giviho smrt může mít podobný důvod.

Incident se stal v době, kdy se znovu rozhořely boje kolem města Avdijivka na východě Ukrajiny, v nichž padly desítky vojáků z obou stran konfliktu. Podle neúplných údajů OSN zahynulo za bezmála dva roky bojů na východě Ukrajiny přes 9000 lidí. Svá obydlí opustily statisíce donbaských rodin.

fasJakub Fajnor
  • 155Diskuse