Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Jednota Islámského státu se drolí. Množí se vnitřní spory a podivná úmrtí

Svět

  17:51
Obraz Islámského státu jako jednotné a odhodlané hordy dobyvatelů se začíná drolit. Podle posledních zpráv se po sérii proher a brutálních aktů v organizaci rozhořely spory a někteří čelní představitelé za podivných okolností zemřeli. Organizaci také docházejí finance.

Abú Bakr Bagdádí v mosulské mešitě foto: Reuters

Prodej zajatých jezídských žen jako sexuálních otrokyň, ztráta Kobani a mnohdy marná snaha udržet na dobytých územích pořádek, tyto a další okolnosti údajně stojí za vnitřními spory v Islámském státu (IS). 

Poslední zprávy hovoří o napětí mezi bojovníky IS ze zahraničí, a to zvláště po bombardování pevností islamistů v Iráku a Sýrii. Jordánské letectvo totiž nedávno prohlásilo, že srovnalo se zemí dvacet procent objektů na území islamistů. Rozsáhlá letecká operace byla mstou za okázalé upálení jordánského pilota.

Peníze a sex

K TÉMATU:

Ani finančně na tom IS není v poslední době nejlépe, nedávno se například objevila zpráva, že peníze vydělává i prodejem mrtvol kurdských milicionářů a že žold islamistů klesl o dvě třetiny. Podle Sajáda Jiyada z iráckého Institutu pro ekonomické reformy je ale jedním z největších problémových témat sexuální zotročení jezídských žen a dětí, zajatých po obsazení města Mosul.

Jiyad řekl deníku The Independent, že mnoho bojovníku IS popíralo nebo si nepřipouštělo, že zprávy o zotročení žen a dětí jsou pravdivé. „Ukazuje se, že ne všichni stoupenci chápou pravou podstatu Islámského státu,“ uvedl. Unesené ženy jsou prý bity, znásilňovány a dokonce nuceny darovat bojovníkům krev. Propagandistický magazín islamistů Dabiq publikoval v říjnu článek, v němž tyto praktiky ospravedlňoval. Jezídové jsou prý nevěřící nebo kacíři a proto si takové jednání zaslouží.

Pešmerga na stráži na frontě poblíž Mosulu.
Šíitšští milicionáři patrolují u města Jurf al-Sakhar. Islámský stát může...

„Stoupenci islamistů si tyto skutečnosti nepřipouštěli, dokud je Dabiq oficiálně nepotvrdil. Někteří ještě před publikací tvrdili, že jejich spolubojovníci by nic takového neudělali, protože je to příliš kruté,“ pokračuje Jiyad.

Blamáž v Kobani

Další napětí vzniklo po pádu Kobani, které i díky bombardování spojeneckými letouny po měsících těžkých bojů obsadily kurdské milice. Podle Jiyad přicházejí zprávy o tom, že velení islamistů se díky tomuto strategickému propadáku dostalo pod palbu kritiky z vlastních řad.

PSALI JSME:

A navíc - někteří vysoce postavení důstojníci byli zabiti, aniž by jejich smrt doprovázela okázalá prohlášení o mučednictví, jak to bývá u islamistické propagandy zvykem. Panuje proto přesvědčení, že se stali obětí vnitřních bojů.

Tomu nasvědčuje i nedávné zatčení islamistického klerika, který zatracoval upálení jordánského pilota jako příliš brutální. Zdá se, že stále méně stoupenců IS považuje metody této organizace za únosné. Rozkol v nejužším velení prý podle Jiyada ale zatím nehrozí.

Rozvaha pod palbou

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

„Napětí stoupá, protože Islámský stát zintenzivnil zatýká a zabíjí stále více lidí z vlastních řad. V minulosti se však ukázal být mimořádně odolným i když čelil silnému tlaku, takže si nemyslím, že vnitřní rozpory povedou k jeho pádu,“ myslí si Jiyad. Podle něj přichází kritika hlavně zezdola. Lidé na dobytých územích totiž mnohdy trpí nedostatkem zásob a lékařské péče.

Syrský aktivista Abú Mohammed Mussam k tomu dodává, že vztahy mezi islamisty ze Sýrie, Iráku a ze států Perského zálivu v poslední době znatelně ochladly. „Někteří například tvrdí, že Syřané o Islámu nic nevědí,“ vysvětluje.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!