Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Covidové párty‘ jako způsob boje s virem? Dobrovolná nákaza možná bude řešením, myslí si britský imunolog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Cambridge Večírky, na které přijdou mladí lidé, aby se nakazili virem SARS-CoV-2 za účelem získání imunity, by se v budoucnu mohly stát normou, pakliže nedojde k vymýcení viru, myslí si profesor Paul Lehner z Cambridge. Jeho vědecký kolega však varuje, že dlouhodobé účinky infekce dosud nejsou zcela známé. V současnosti jsou domácí párty ve Velké Británii tvrdě pokutovány.

Paul Lehner, profesor imunologie a medicíny na univerzitě v Cambridge, řekl na brífinku pořádaném centrem Science Media, že virus by zde mohl zůstat déle, než očekáváme, a že by v budoucnu mohly existovat „covidové párty“ pro mladé, kteří by se zde dobrovolně vystavili novému koronaviru, protože je u nich riziko těžkého průběhu nižší, píše britský server The Guardian.

„Buď se necháte naočkovat, nebo nový koronavirus chytíte, když jste mladí - a mladí lidé tímto virem neochoří,“ uvedl Lehner s tím, že dle jeho názoru se virus zařadí mezi již lidstvu známé koronaviry, se kterými jsme se postupem času naučili žít a v současnosti nám působí jen malé potíže.

„Když jsem se naposledy díval, na světě bylo infikováno více než 40 milionů lidí, přitom jsem slyšel o čtyřech případech reinfekce,“ uvedl Lehner. „Takže si myslím, že je to něco, co musíme dále sledovat, musíme si s tím dělat starosti, ale myslím, že musíme být také optimističtí. Jde o přesně ten typ záležitosti, kvůli které naše tělo vůbec disponuje vyvinutým imunitním systémem. S virem si poradí,“ uvedl.

Ještě nevíme vše

Lehnerův akademický kolega David Heymann, profesor epidemiologie infekčních nemocí na London School of Hygiene and Tropical Medicine, však optimismus lehce brzdil. „Dosud neznáme dlouhodobé účinky infekce, a to ani mezi těmi mladými a asymptomatickými. Dále není jasné, jak dlouho může trvat ochrana proti reinfekci,“ uvedl.

Každopádně infekční covidové večírky zůstávají nadále pouze možnou hudbou budoucnosti, jelikož v současností je ve většině zemí zakázáno shlukování a v Británii je pořádání domovních párty striktně pokutováno. To dokazuje i příběh, o kterém informoval americký list The New York Times. Čtyři studenti na univerzitě v Británii prý dostali pokutu v celkové výši 40 tisíc liber (přes milion korun) za pořádání vnitřní akce s více než 30 účastníky.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!