Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jedy, exploze, střelba. Američané vymysleli 638 druhů atentátů na Fidela Castra

Svět

  16:43
PRAHA - Od roku 1959, kdy Fidel Castro provedl revoluci na Kubě a svrhl proamericky orientovaného generála Fulgencia Batistu, se americké tajné služby společně s kubánskými obyvateli pokoušely mnohokrát o jeho zavraždění. Za některé jejich nápady by se nemusel stydět ani James Bond.

Castro na archivních snímku z roku 1957. foto: APČTK

Po více než půl století se americké tajné služby pokoušely zavraždit kubánského vůdce. Podle Fabiana Escalante, muže, který měl na starost po určitou dobu Castrovu ochranu, bylo pokusů o atentát na Castra více než 638.

Bývalý šéf zastoupení zájmů USA v Havaně, Wayne Smith, řekl že „pro CIA byl Fidel Castro jako úplněk pro vlkodlaka. A kdyby měla CIA přístup k vlkodlakovi, určitě by ho zkusila propašovat do Sierry Maestra.“ Právě tam Fidel Castro bydlel.

Vražedný doutník

Kubánský vůdce Fidel Castro kouřící doutník.

Pravděpodobně nejznámější z neúspěšných atentátů byl pokus propašovat ke Castrovi doutník, který mu měl vybuchnout do obličeje. Zároveň měl být doutník napuštěný botulotoxinem, aby případně Castra otrávil. Jenže se nepodařilo doutník Castrovi podstrčit, definitvní konec tomuto nápadu učinil sám kubánský vůdce, v roce 1985 přestal kouřit.

V CIA se ale rodily i daleko podivnější plány. Vzhledem ke Castrově zálibě v potápění vymýšleli agenti, že najdou dostatečně velkého měkkýše, do jehož škeble by se schovala nálož. Další nápad počítal s otrávením potápěčského obleku. Ani jeden z těchto plánů se však Američané nakonec nepokusili realizovat.

Polibky, kamzíci a Fučík jako inspirace. Jak Fidel Castro navštívil v roce 1972 ČSSR

Dalším z pokusů o usmrcení kubánského velitele měly být jedové pilule, které měla Castrovi podat Marita Lorenzová, jeho milenka. Tablety se jí však rozpustily v krému, ve kterém je pašovala. Podle ní navíc Castro přišel na to, že ho chce zabít, a tak jí podal vlastní pistoli. „Nemůžu to udělat, Fideli,“ odpověděla mu prý tehdy.

Castro během promoce studentů umění v Havaně.
Fidel Castro na návštěvě Československa v roce 1972. Na snímku je v...

Narozdíl od těchto bondovsky komplikovaných nápadů se mnoho jednoduších pokusů o likvidaci kubánského vůdce uskutečnilo. Ať už se jednalo o střelbu na jeho auto, nebo pokus odpravit jej za pomoci střelce během jeho proslovu. Žádný z atentátů úspěšný nebyl.

Fidel Alejandro Castro Ruz zemřel přirozenou smrtí v noci na sobotu 26. listopadu 2016 ve věku 90 let.

Nejzajímavější a nejkurióznější příklady proticastrovských úkladů:

V roce 2006 na téma atentátů vznikl britský dokumentární film 638 způsobů, jak zabít Castra a sám kubánský vůdce jednou na téma útoků na svůj život poznamenal: "Kdyby přežití pokusů o zabití bylo olympijskou disciplínou, pak bych vyhrál zlatou medaili." Britský list Daily Mail vybral nejzajímavější a nejkurióznější příklady proticastrovských úkladů:

Vybuchující doutník
S nápadem prý přišel newyorský policejní důstojník a doutník měl obsahovat tolik trhaviny, že by Castrovi hladce utrhl hlavu.

Oholení
Ano, čtete správně. Plán stavěl na tom, že by Castro mohl být - anebo alespoň budit dojem, že je - oslabený, kdyby mu vypadaly všechny vlasy a vousy. Proto Američané zvažovali možnosti, jak mu propašovat chemické látky do bot nebo opět do doutníku.

Otrávený mléčný koktejl
Tento pokus měl patrně nejblíže k tomu připravit Castra o život. Ale pilulka s jedem, která měla skončit v nápoji, uvízla v mrazničce, kde byla před použitím schovaná, a když se ji k vraždě svolný číšník pokusil vyndat, roztrhla se.

Osudová žena
Marita Lorenzová, jedna z mnoha Castrových milenek, se údajně dohodla se CIA, že Castrovi podá kapsle s jedem. Ukryla je ve svém pleťovém krému, ale rozpustily se.

Otrávený neopren
Existoval prý plán CIA podstrčit Castrovi neoprenový oblek naplněný smrtícími sporami a bakteriemi během invaze v Zátoce sviní.

Vybuchující mušle
Tento pokus stavěl na lásce kubánského prezidenta k potápění. Výbušné zařízení bylo umístěné do lastury křídlatce velikého, která byla upravená tak, aby přilákala pozornost kubánského vůdce.

Další smrtící doutník
CIA se údajně Castrovi pokusila podstrčit doutník naplněný jedovatým botulinem. Najala k tomu dvojitého agenta, který se prý ale zalekl a úkol nesplnil.

Smrtící pero
V plánu bylo umístit do pera jed v injekční stříkačce tak tenké, že by si Castro jejího píchnutí nevšiml.

LSD
Tento pokus byl spíš zaměřený na snahu znemožnit Castra před vlastním lidem, než ho zabít. V plánu bylo nastříkat látku podobnou LSD do studia během rozhlasového rozhovoru. Přípravek měl ovlivnit Castrovo chování a vyvolat tak u Kubánců obavy o vůdcovo zdraví.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!