Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
15. září 2010 22:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jel se podívat na pláž, kde se točily Čelisti, a sežral ho žralok

Žralok | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žralok | foto: Reprofoto

NASSAU V útrobách žraloka tygřího, který byl začátkem září uloven u bahamského ostrova New Providence, byly nalezeny ostatky člověka. Jde možná o výletníka, jenž je od konce srpna pohřešován.

Odborníci již prozkoumali otisky prstů, ale čekají ještě na testy DNA k určení, jestli jde skutečně o Judsona Newtona. Ten si 29. srpna vyjel s přáteli na člunu ve vodách u pláže Jaws.

Když se plavidlo porouchalo, Newton ještě s dalším mužem skočili do vody, aby doplavali na břeh a zavolali pomoc. Mezitím na volání zbylé trojice reagovali záchranáři. Následné pátrání po ztracené dvojici bylo bezvýsledné.

V tlamě byla noha
O necelý týden později místní podnikatel ulovil při hloubkovém potápění ve zdejších vodách více než tříapůlmetrového žraloka tygřího. Když ho vytáhli z vody, z jeho tlamy vylezla noha.

Úřady následně žraloka otevřely a v jeho útrobách našli ještě druhou nohu, dvě utržené ruce a pochroumaný trup. Ironií osudu právě na pláži Jaws byla v roce 1987 natáčena část filmu Čelisti IV: Pomsta. Na ostrově leží i bahamská metropole Nassau.

Popelnice moří
Žralok tygří je považován za druhý nejnebezpečnější druh těchto paryb hned za žralokem bílým. Nicméně ačkoliv pouhých 32 kilometrů od pobřeží se nachází místo s celosvětově nejvyšším výskytem žraloků tygřích, tu byly statisticky zaznamenány jen čtyři útoky.

Žralok tygří (Galeocerdo cuvieri) je označován za hyenu moří nebo také popelnici - v potravě skutečně není vybíravý a často mu v žaludku končí i naprosto nevhodné předměty pro výživu - například i výstroj potápěče i s bombou. Obvykle dorůstá délky kolem šesti metrů, byl ale zaznamenán i jedinec devítimetrový.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.