Vůdce zmíněné pobočky Al-Káidy se sídlem v Jemenu Násir bin Alí Anasí v nové videonahrávce vyzval přívržence, aby v západních zemích vedli „individuální svatou válku“, uvedla ve středu agentura Reuters s odvoláním na americké středisko SITE, jež monitoruje činnost teroristických skupin ve světě. Anasího vyjádření přišlo nedlouho poté, co se jeho organizace přihlásila k atentátu na pařížskou redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, při němž zahynulo 12 lidí.
VÍCE ZDE: |
Číháme na nepřátele Alláha
Anasí dodal, že AQAP pracuje na přípravě útoků na západní cíle mimo území Jemenu. „Připravujeme se a číháme na nepřátele Alláha. Nabádáme věřící, aby to dělali také,“ řekl Anasí ve videonahrávce, která se na internetu objevila v úterý.
Americké tajné služby považují AQAP za nejnebezpečnější křídlo Al-Káidy, připomněla agentura AFP. Západní země se nyní obávají nového chaosu v Jemenu, kde povstalci z šíitského kmene Hútíů v úterý obsadili sídlo prezidenta. Podle expertů by tato situace mohla poskytnout AQAP více prostoru plánovat útoky v cizině, napsala agentura Reuters.
Al Qaeda pide a sus fieles viajar menos a la guerra y atacar en sus propios países http://t.co/6jvNBEb4dF pic.twitter.com/UXF9EAw6rv
— lainformacion.com (@la_informacion) 21. Leden 2015
Puč v Jemenu?
V Jemenu mezitím pokračuje dramatický střet mezi vládními silami a povstalci z šíitského kmene Hútíů. Ti provádějí v Jemenu puč proti legitimní vládě, tvrdí zástupci jižní části Jemenu, věrní prezidentu Abdaru Rabbúovi Mansúrovi Hadímu. Bezpečnostní složky prý proto ve středu uzavřely vzdušné, námořní i pozemní přístupové cesty do města Adenu, hospodářské metropole na jihu země.
Uzavření přístupu do Adenu nařídil místní bezpečnostní výbor a příslušné nařízení přečetl údajně jeho zástupce v přímém televizním přenosu. Podle správce adenského letiště byl provoz přerušen od brzkých ranních hodin. Média tvrdí, že prozatím vyčkává na další pokyny od bezpečnostních složek.
Opatření následuje po zhoršení situace v hlavním městě Saná, kde rebelové z kmene Hútíů v úterý obsadili sídlo prezidenta. Bezpečnostní výbor města Adenu to označil za „agresivní puč proti osobě prezidenta a proti politickému procesu jako takovému“.
VÍCE ZDE: |
Agentura Reuters uvedla, že sídlo prezidenta střežily od dnešního rána místo obvyklé ochranky členové rebelujícího kmene Hútíů. Podle vyjádření jejich mluvčího ale prezident není zajatcem a může palác kdykoli opustit. Dva z poradců hlavy státu ale ve středu v rozhovoru s agenturou AP uvedli, že šíité prezidenta drží jako rukojmí. Podle agentury Reuters vzbouřenci bez boje obsadili také hlavní vojenskou základnu v metropoli Saná.
Mnozí připisují vinu za násilnosti v Jemenu šíitskému Íránu, který povstalce vyzbrojuje. Íránské ministerstvo zahraničí reagovalo výzvou k dialogu a vyřešení krize bez použití násilí.
Vůdce povstalců Abdal Málik Hútí v úterý v dlouhém televizním projevu varoval před další eskalací situace, pokud prezident neurychlí prosazení dohody zaručující mimo jiné větší moc šíitům a přeobsazení komise zabývající se návrhem nové ústavy.
Hlavní vliv při přípravě ústavy měl šéf Hadího kabinetu Ahmad Avád bin Mubárak, jehož Hútíové o víkendu unesli. Podle nich je ústava, jak je teď navržena, odřízne od přístupu k moři. Tradičně obývají oblast Saada na severu země u hranice se Saúdskou Arábií.
Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíitští Hútíové, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat nová území. V září se jim podařilo vstoupit i do metropole Saná. Kromě Íránu se často jako původce chaosu zmiňuje Hadího dlouholetý předchůdce Alí Abdalláh Sálih, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.