Úterý 15. října 2024, svátek má Tereza
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jemenská krize: země se dál noří do chaosu, hrozí jí osud Libye

Svět

  11:30
ADEN - Jemenští povstalečtí šíité v pondělí poslali další posily na jih státu. Podle bezpečnostních zdrojů míří konvoje k Adenu, kam se v únoru uchýlil ze Saná prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí. V noci šíité bojovali s místními kmeny u města Táizz ležícího mezi Saná a Adenem.

Ozbrojené jednotky loajální jemenskému prezidentovi Hádímu. foto: Reuters

Šíitské milice se spojily se stoupenci bývalého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha a o víkendu společně obsadili táizské letiště a vojenskou základnu.

Podle agentury AFP narazily dva konvoje se šíity na odpor místních kmenů ve vzdálenosti 40 a 80 kilometrů od Táizzu a musely se otočit zpět.

Povstalci ovládli třetí největší město v Jemenu, prezident mluví o převratu

Šíité obsazují také sousední provincii Ibb, kam už v neděli vyslali 5000 mužů a 80 vojenských vozidel. Provincie Ibb ležící severně od provincie Táizz byla dosud baštou teroristické al-Káidy. Šíitští bojovníci se ubytovali v budovách, které al-Káida používala jako školy. Šíité si z nich udělali kasárna.

Mobilizace proti džihádistům

Vůdce šíitských rebelů Abdal Málik Húsí v neděli vyhlásil „všeobecnou mobilizaci“, aby mohli šíité pokračovat v ofenzivě na jih. Cílem jsou podle něj sunnitští extremisté z al-Káidy a Islámského státu.

Za Hádího se v neděli postavila Rada bezpečnosti OSN a pohrozila šíitům sankcemi. Zmocněnec pro Jemen Džamál bin Umar radě sdělil, že Jemenu hrozí občanská válka a rozpad. Podle něj Húsíové nemohou ovládnout celou zemi stejně jako Hadí nedokáže situaci zvládnout vojensky a obnovit kontrolu nad celým Jemenem. Budou-li boje pokračovat, čeká Jemen „libyjský nebo syrský scénář“, řekl bin Umar. Jediné řešení je podle něj politické.

Ozbrojení šíitští povstalci před budovou jemenského parlamentu v Saná.
Jemenským Saná otřásla série sebevražedných atentátů.

Současný Jemen vznikl v roce 1990 spojením severního a jižního Jemenu. Sálih byl nucen ustoupit po politických nepokojích v roce 2012. Loni se ale země propadla do chaosu, když šíité obývající tradičně sever obsadili Saná a začali postupovat dále na jih. Odhaduje se, že 16 milionů Jemenců, tedy asi 60 procent obyvatel, naléhavě potřebuje humanitární pomoc.

Autoři: ,

Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma
Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma

Toužíte po zářivém úsměvu, který dodá vašemu vzhledu sebevědomí? Nyní máte šanci si splnit sen o bílých zubech z pohodlí domova! Zapojte se do naší...