13. prosince 2018 14:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jemenská vláda a povstalci se dohodli na příměří v Hudajdá, k lidem se dostane humanitární pomoc

Bojovníci loajální Jemenské vládě blízko Hudajdá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovníci loajální Jemenské vládě blízko Hudajdá. | foto: Reuters

Stockholm Znepřátelené strany v Jemenu se dohodly na příměří v klíčovém jemenském přístavu Hudajdá, informoval ve čtvrtek generální tajemník OSN António Guterres. Dohody bylo dosaženo na závěr rozhovorů mezi zástupci jemenských povstalců a vlády, které se konaly od minulého týdne ve Švédsku.

Podle Guterrese dohoda zahrnuje rozmístění neutrálních jednotek v oblasti a vytvoření humanitárních koridorů. Politický rámec příměří bude předmětem dalšího kola rozhovorů plánovaných na leden, uvedla agentura Reuters.

Jemen sužuje už čtyři roky občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové, podporovaní Íránem, a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Válka v Jemenu si vyžádala už tisíce lidských životů, poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 000 obětech. Některé zdroje odhadují, že v tomto konfliktu zemřelo na 50 000 Jemenců. Až 14 milionům Jemenců, tedy zhruba polovině obyvatel této arabské země, hrozí podle OSN hladomor.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz