18. září 2019 20:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jemenští povstalci pohrozili útokem na cíle v SAE, cílem může být i Abú Zabí

Člen jemenského separatistického hnutí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen jemenského separatistického hnutí. | foto: REUTERS/Fawaz SalmanReuters

Saná Jemenští povstalci ve středu pohrozili útokem na desítky míst ve Spojených arabských emirátech. Stalo se tak jen několik dní po víkendovém útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii, ke kterému se povstalečtí Húsíové přihlásili. Saúdská Arábie nicméně tvrdí, že má důkazy, že za těmito útoky stojí Írán. Podle mluvčího saúdskoarabského ministerstva obrany přišly ze severu, což by Jemen vylučovalo.

„Režimu ve Spojených arabských emirátech vzkazujeme, že i jediná naše operace je přijde draho,“ uvedl v televizním projevu vojenský mluvčí jemenských povstalců Jahjá Saría. „Dnes poprvé oznamujeme, že máme na dostřel desítky cílů ve Spojených arabských emirátech, některé z nich v Abú Zabí, a můžeme na ně kdykoli zaútočit,“ dodal mluvčí s tím, že povstalci mají k dispozici nové bezpilotní letouny, které mohou operovat i hluboko uvnitř Saúdské Arábie.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs v Saúdské Arábii zachvátil minulou sobotu požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. K odpovědnosti se přihlásili právě Húsíové a pohrozili i dalšími útoky na zařízení saúdskoarabské státní ropné společnosti Saudi Aramco.

Konflikt mezi šíity, podporovanými Íránem, a jemenskou mezinárodně uznávanou vládou začal v roce 2014. Šíité mají stále pod kontrolou část území včetně jemenského hlavního města Saná. Vládě naopak od roku 2015 pomáhá vojenská koalice, které velí Saúdská Arábie a jejíž součástí jsou i Spojené arabské emiráty.

ČTK
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?