Jemenští separatisté se zmocnili oficiálního sídla vlády |
Mluvčí povstalců, známých jako Húsíové, prohlásil, že šlo „o největší útok do hloubi“ Saúdské Arábie od března 2015, kdy koalice v čele se Saúdskou Arábií podnikla invazi do Jemenu. Jeho terčem se stalo ropné pole a rafinérie Šajbá v blízkosti hranice se Spojenými arabskými emiráty.
„Slibujeme saúdskoarabskému režimu a dalším agresorům rozsáhlejší operace, pokud bude agrese pokračovat,“ uvedl mluvčí Húsíů.
USA chtějí sestavit vojenskou koalici, která by střežila ropné trasy u břehů Íránu a Jemenu |
V květnu se povstalci přihlásili k odpovědnosti za útok na dvě zařízení saúdskoarabské těžařské infrastruktury, po kterém vypukl malý požár. Na těžbu ropy ani vývoz této suroviny nebo produktů z ní to nemělo vliv.
Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Konflikt si už vyžádal tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 000 obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v konfliktu zemřelo na 50 000 Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady.
Jemenské ministerstvo zahraničí v sobotu oznámilo, že prozatím zastavuje svoje působení v přístavu Aden na jihu země, kde jsou na postupu separatisté, kteří si přejí oddělení jižních oblastí od zbytku země.