10. srpna 2019 20:50, aktualizováno 11. 8 7:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jemenští separatisté se zmocnili oficiálního sídla vlády

Boje o město Aden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boje o město Aden. | foto: REUTERS/Fawaz SalmanReuters

Aden Prezidentský palác a celé město Aden, kde sídlí mezinárodně uznaná vláda, ovládli jihojemenští separatisté. Oznámily to dnes tiskové agentury s tím, že jde o konflikt v řadách sil, které dosud společně pod vedením Saúdské Arábie bojovaly proti povstalcům z řad šíitských Húsíů ze severu země. Separatisté tvrdí, že palác, který dosud bránila prezidentská garda, dobyli bez boje.

Potyčky mezi separatisty a vládními jednotkami v Adenu si od středy vyžádaly asi dvě desítky mrtvých, včetně civilistů. Střety svědčí o hlubokých roztržkách v protipovstaleckém táboře a hrozí vyvoláním „občanské války v občanské válce“ na jihu země, uvedla agentura AFP.

V potyčkách během posledních čtyř dnů přišlo podle agentury Reuters o život devět civilistů a dvě desítky bojovníků. Střet v protipovstaleckém táboře komplikuje úsilí o ukončení války, která je v regionu vnímána jako zástupný konflikt mezi Íránem a Saúdskou Arábií.

Separatisté hlídkují  nasilnici během střetů s vládními silami v Adenu.
Členové separatistické skupiny z jihu země podporované SAE.

Agentura AP odhadla počet obětí posledního střetu na více než sedm desítek a připomněla, že separatisté se těší podpoře Spojených arabských emirátů. Ty financují jejich jednotky a poskytují jim také výcvik.

Podobná konfrontace si loni v lednu vyžádala čtyři desítky mrtvých a více než 200 zraněných.

Jemenské ministerstvo zahraničí označilo dění v Adenu za převrat proti mezinárodně uznané vládě. Rijád se zatím nevyjádřil.

Jemen - chudá země na jihu Arabského poloostrova - je už pět let zmítána válkou. Povstalečtí Húsíové, kteří mají podporu Íránu a jsou pojmenováni podle svého zesnulého zakladatele, se zmocnili jemenského hlavního města Saná v roce 2014 po svržení mezinárodně uznávané vlády. Ta nyní sídlí v přístavním městě Aden na jihu země.

V roce 2015 se do konfliktu v Jemenu na stranu mezinárodně uznávané vlády zapojila koalice v čele se Saúdskou Arábií. Opakovaná kola mírových rozhovorů zatím nebyla úspěšná.

Konflikt si už vyžádal desetitisíce lidských životů, zemi přivedl na pokraj hladomoru a podle OSN zavinil největší humanitární krizi na světě.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!