17. května 2017 16:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jen procento Ukrajinců prý v Česku, Polsku a Maďarsku pracuje legálně

Ukrajinka (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinka (Ilustrační foto) | foto: Reuters

KYJEV Jen jeden ze sta ekonomických migrantů z Ukrajiny pracuje v zahraničí legálně. Informoval o tom ve středu list Ukrajinská pravda s odkazem na oznámení Státní služby zaměstnanosti. Největší zájem mají Ukrajinci o práci v Česku, Polsku nebo Maďarsku.

„Máme problém s nelegální ekonomickou migrací - jen jedno procento Ukrajinců jsou zaměstnaní v zahraničí přes oficiální zprostředkovatele,“ řekl Serhij Kravčenko ze Státní služby zaměstnanosti. Podle Kravčenka Ukrajinci usilují o uplatnění v Česku, Polsku, Maďarsku a dalších, především sousedních zemích.

České ministerstvo zahraničí nedávno posílilo konzulát v západoukrajinském Lvově a zvýšilo počet přijatých žádostí o víza. Podle šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka se ministerstvo snaží vyhovět požadavkům zaměstnavatelů, kteří volají po zjednodušení procesu získávání pracovníků ze zahraničí.

V minulosti měla diplomacie problémy také s ukrajinskou vízovou mafií, která se objevovala před českými konzuláty. Česko tak Ukrajině hrozilo, že pracovní víza přestane vydávat. Loni v únoru si na působení mafie stěžovala i viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková.

Kravčenko dodal, že státní služba se snaží ukrajinské občany o zaměstnání v zahraničí vzdělávat přes společný projekt s Asociací ekonomických migrantů. Jeho cílem je obeznámit Ukrajince, že pro ochranu vlastních práv v zemích Evropské unie je potřeba mít uzavřenou pracovní smlouvu a zajištěné zdravotní pojištění.

Země EU ve čtvrtek schválily s Ukrajinou bezvízový styk, ten však Ukrajincům nezajišťuje právo v unii pracovat. Víza nebudou potřebovat ti, kdo přijedou z podnikatelských, turistických či rodinných důvodů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz