Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z amazonského pralesa mizí stromy nebývalou rychlostí. Za duben se vykácel prostor o velikosti okresu Praha-západ

Svět

  13:21
Brasília - Odlesnění amazonského pralesa v Brazílii se v dubnu výrazně zvýšilo. Za tento měsíc zmizelo 581 kilometrů čtverečních pralesa. To je rozloha srovnatelná s okresem Praha-západ. Údaj zveřejnil brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) na základě analýzy satelitních snímků. Vymýcená plocha pralesa meziročně vzrostla i v březnu.

ilustrační snímek foto: Reprofoto: Fundação Nacional do Índio

Brazilský prezident Jair Bolsonaro, který byl v minulosti kritizován za nedostatečnou péči o prales, před dvěma týdny slíbil větší ochranu tohoto unikátního ekosystému.

Plocha vymýcená v dubnu vzrostla ve srovnání s loňským rokem o 43 procent. Analytici se ale obávají, že opravdové číslo je ještě o něco vyšší. Zhruba čtvrtina pralesa byla během dubna soustavně pokryta oblaky, což znemožňovalo satelitní pozorování, uvedla agentura AP. Odlesnění se zvýšilo i v březnu, kdy prales zmizel z oblasti o rozloze 368 kilometrů čtverečních. To bylo o 13 procent více než tentýž měsíc v roce 2020.

Amazonský prales nadále sužují ničivé požáry. Brazilská vláda kvůli tomu čelí...
Požáry v Amazonském pralese při pohledu z vesmíru.

Odlesnění brazilského pralesa dosáhlo nejvyšších hodnot v polovině loňského roku. Od července pak tempo mizení pralesa začalo zpomalovat až do letošního března. V roce 2020 bylo vymýceno na 8500 kilometrů čtverečních, což je jedna z nejvyšších zaznamenaných hodnot. Rekordní byl rok 2019, kdy zmizelo přes 9000 kilometrů čtverečních pralesa.

Vládu krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara ekologové kritizují za malou péči o brazilský prales. Sám Bolsonaro v minulosti prohlásil, že je nutné zdroje v Amazonii více využívat. Na dubnovém klimatickém summitu ale výrazně změnil rétoriku a projevil vůli zvýšit ochranu pralesa. Dodal také, že na snížení rychlosti odlesňování potřebuje Brazílie podporu ze zahraničí. Brazilský ministr životního prostředí začal letos jednat s americkou administrativou Joea Bidena, který vyzval Brazílii k vyšší ochraně Amazonie. Ekologové se ale obávají, že změna Bolsonarova postoje je jen prázdným slibem.

Autor:
Témata: Zahraničí (LN)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!