Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jeruzalém bude hlavní město Izraele i Palestiny, požaduje EU

Svět

  17:41aktualizováno  18:37
BRUSEL - Jeruzalém by měl být v budoucnosti metropolí Izraele i Palestiny. Shodli se na tom dnes i přes rozpory ministři zahraničí Evropské unie. Původní návrh švédského předsednictví, že by se měl východní Jeruzalém stát hlavním městem zamýšleného palestinského státu, neuspěl. EU se přitom několik dní v kuse dohadovala na konkrétním znění svého postoje k Izraeli, ale konečný text je prakticky jen opakováním přístupů, které unie hlásá již několik let.

EU dlouhodobě sice vidí řešení napjaté situace na Blízkém východě ve vzniku samostatné Palestiny, ale zároveň chce, aby byl Jeruzalém hlavním městem obou států, tedy i Izraele.

Švédové tuto praxi narušili před pár dny, kdy izraelský tisk odhalil, že do textu zařadili zmínku o východním Jeruzalémě jako o metropoli Palestinců. Podle diplomatických zdrojů je tato informace skutečně pravdivá, ale objevila se jen v první verzi návrhu.

Židé se modlí u Zdi nářků v Jeruzalémě.

Konečný kompromis se však měnil minimálně pětkrát. "Jestliže má být (na Blízkém východě) skutečný mír, cesta k němu musí být nalezena cestou jednání o statusu Jeruzaléma jako budoucího hlavního města dvou národů - Izraele a Palestiny," uvedli ministři v závěrečném textu.

Žádné město nefungovalo rozdělené

"Vzhledem k původní verzi, kterou navrhovalo švédské předsednictví, se můžeme jen radovat, že nakonec převážil hlas zodpovědných států dávajících přednost rovnováze," uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí.

Prohlášení EU však podle něho ignoruje hlavní překážku k dosažení míru mezi Izraelem a Palestinci, jíž je odmítání Palestinců vrátit se k jednacímu stolu.

"Vzhledem k úsilí izraelské vlády přispět k obnovení jednání je politováníhodné, že se EU rozhodla přijmout text, který k této věci nepřispívá," konstatuje se v izraelském prohlášení.

Skalní dóm v Jeruzalémě

Podle jeruzalémského starosty však prohlášení EU ohrožuje budoucnost města. "Starosta Nir Barkat naprosto odmítá rozhodnutí EU podpořit rozdělení Jeruzaléma, které podle něho ohrožuje jeho budoucnost," uvádí se v prohlášení radnice. "Žádné město v historii nefungovalo jak mělo, když bylo rozděleno," uvedl Barkat a připomněl rozdělený Berlín.

Palestinská samospráva zase vyjádřila politování nad tím, že počáteční švédská verze byla pozměněna. "Jde o pozitivní krok, ale doufali jsme v cosi silnějšího a jasnějšího," uvedl politický poradce palestinského prezidenta Nimr Hammád.

Unie chce nezávislý palestinský stát co nejdříve

Podle českého ministra zahraničí Jan Kohouta téma Jeruzaléma bude během blízkovýchodního mírového procesu, který se ovšem před časem zastavil, vyřešeno nejspíš úplně na konec.

Město svaté pro židy, křesťany i muslimy

Otázka Jeruzaléma je pro Izrael obzvláště citlivá, protože jej považuje za nezpochybnitelné hlavní město židovského národa. Ve městě se však nachází i celá řada významných křesťanských a muslimských míst. Jeruzalém je především třetí nejsvětější místo islámu.

"Ze čtyřech sporných témat, je ten Jeruzalém jedno z nejcitlivějších. Můj osobní odhad je, že to bude vyřešeno až na konec jednání. Dnešní výstupy směřují k tomu, aby došlo k obnovení přímých jednání mezi Palestinci a Izraelci," uvedl.

Členské státy EU v závěrečném textu z dnešního jednání navíc dávají najevo své rozhořčení z vývoje v regionu, který v poslední době nespěje k žádnému řešení.

"EU je vážně znepokojena nedostatkem pokroku v blízkovýchodním mírovém procesu. Evropská unie vyzývá k okamžitému obnovení jednání, která povedou k nezávislému, demokratickému a životaschopnému palestinskému státu," uvedli ministři zahraničí.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...