Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

‚Jestli tanky odjedou, je s námi konec.‘ Nervózním Mariupolem se šíří zvěsti o ruských vojácích

Vladimír Putin

  9:09
MARIUPOL - „Jsme nervózní. Protože jestli se teď dohodnou na tom, že musejí odjet všechny tanky, je s námi konec,“ říká obyvatelka Mariupolu, která nesympatizuje ani s jednou ze znepřátelených stran. „Separatisti slibovali, že nás hned připojí k Rusku, a pořád nic. Ukrajinci zase, že zavedou pořádek a přestane se střílet, a taky nic nezmohli,“ charakterizuje trhovkyně s umělohmotným zbožím situaci na frontové linii kupodivu přesněji a stručněji než mnozí politici.

Odsun. Ozbrojené síly samozvané Doněcké lidové republiky se včera stahovaly z frontové linie poblíž města Debalceve. Na dalších místech fronty ale ale těžká vojenská technika navzdory dohodám z Minsku zůstává. foto: Reuters

Nejen u Mariupolu na sebe míří tisíce hlavní a drží se v šachu. Frontová linie se už měsíce až na výjimky neposunuje žádným směrem, ale klid na ní není. V posledních dnech se střílí na některých úsecích fronty prakticky neustále. Mariupol má specifické postavení. Leží na hlavní suchozemské přístupové cestě k azovskému pobřeží a nakonec i na Krym. Boje o obec Šyrokyne trvají řadu týdnů. Skončily zatím nerozhodně. Město je částečně zničené, z lidí se stali uprchlíci.

Mariupol srovnají se zemí

Tajný ruský plán na obsazení Ukrajiny: důkaz nenasytnosti Kremlu, nebo podvrh?

A proč obyvatelé Mariupolu – ať už drží palce separatistům, nebo Ukrajincům – nechtějí, aby se z azovského pobřeží v okolí Širokina stala demilitarizovaná zóna, jak se o tom v úterý opět jednalo na mírových rozhovorech kontaktní skupiny pro vyřešení ukrajinského konfliktu v Minsku? „Protože pak sem vtrhnou separatisté i s Rusy a Ukrajinci si to nedají líbit, Mariupol srovnají se zemí,“ říká žena, která nemá tuhle strategickou úvahu ze své hlavy. Ve městě se v posledních dvou dnech o ničem jiném nemluví. A včerejší jednání v Minsku tady sledoval s napětím snad každý.

„Pokud se v Minsku dohodnou na tom, že se máme od Šyrokyne stáhnout, je to jednoznačné otevření volné cesty Rusům, vlastně až do Berďjanska a pak na Krym i Oděsu,“ řekl LN důstojník dobrovolnického praporu Azov, který brání už skoro rok tento strategický přístav a má zde hlavní základnu. „Řešením je zastavení palby a přísnější kontrola stahování těžkých zbraní. Ale moji muži musí zůstat na pozicích. My jsme ve své zemi, tu bráníme a budeme bránit, třeba jen s noži a lopatami. Ale neodejdeme,“ zdůraznil.

Azov je stejně jako Pravý sektor obviňovaný z nacionalismu. Ale v tuto chvíli „Azovští“ své kolegy radikály ostře kritizují za to, že de facto otevírají druhou frontu a významně tak oslabují ukrajinské síly na frontové linii. „Rusové toho určitě skvěle využijí,“ soudí důstojník.

Houfy ruských vojáků

Ruské rakety vypadají jak ohňostroje. Jenže zabíjejí, říká ukrajinský voják

Ještě jedna „poplašná“ zpráva koluje po městě. Na ruské straně hranice, která je od Mariupolu vzdálená ani ne 50 kilometrů, se prý houfují ruští vojáci. „Je jich stále víc,“ říká řidič autobusu, který do doby, než válka přerušila silnici vedoucí do Ruska, vozil obyvatele Ukrajiny na nákupy i za prací k východním sousedům. „Mám tam bratrance. Voláme si. Ruští vojáci přicházejí každý den a čekají… Na co? Až bude vhodná chvíle udeřit.“ 

I řidič je etnický Rus a je vlastně v hloubi duše stoupencem ruského prezidenta Vladimira Putina. Ovšem dlouhodobé válčení, katastrofální snížení životní úrovně a neustálé provokace ze strany Ruska a separatistů z něj učinily, jak sám říká, „neutrálního pozorovatele“.

Jeho slova shodou okolností potvrdili v tyto dny zahraniční zpravodajové západních médií. I podle nich jsou hned za hranicí na ruské straně až desítky tisíc vojáků, kteří si vybudovali provizorní ležení v okolí několika ruských vesnic. Právě ruští vesničané vyprávěli zpravodaji listu New York Times, jaké útrapy jim jejich vojáci přinášejí. Kriminalita se zvyšuje alarmujícím tempem, opilí vojáci se neustále perou, musí zasahovat policie. Nervozita v Mariupolu je tedy nejspíš oprávněná.

Oleg z Charkova, ukrajinský velitel jednoho z oddílu chránících Mariupol. Rusům...
U bojové linie. Ukrajinští vojáci střeží úsek fronty poblíž přístavního...

Ruská armáda koncentruje své síly u hranice s Ukrajinou navzdory tvrzení ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, který před několika týdny prohlásil, že většinu příslušníků ruských ozbrojených sil poslal zpět do kasáren.

Situace po celé délce frontové linie je napjatá. Střelba se ozývá nyní i v okolí Luhansku, kde byl donedávna relativní klid. Ve stanici Luhanská v úterý shořel obchod poté, co ho zasáhl dělostřelecký granát, byly také přerušeny dodávky plynu i elektřiny. Rebelové tvrdí, že byl vystřelen z ukrajinské strany, Kyjev zase obviňuje separatisty. To je typická situace, která se opakuje prakticky po každém krvavém incidentu.

Vojenské techniky přibývá

Členové mise OBSE každopádně odmítají potvrdit tvrzení rebelů, že těžkou techniku z fronty odsunuli. Naopak. Na okupovaném území techniky přibývá. Na druhou stranu podle OBSE ostřelování Doněcka má na svědomí ukrajinská strana.

Ukrajinci v úterý uskutečnili hned dvě významná vojenská cvičení. Na manévrech ukrajinské flotily v Nikolajevské oblasti byl přítomen i prezident Petro Porošenko. Kyjev neskrývá, že cíl manévrů je připravit se na případný útok Ruska z moře. Opět se jedná především o Mariupol.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...