11. listopadu 2005 17:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jez na Labi zaplatí EU

Labe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Labe. | foto: Reprofoto

Zatím jeden jez by se měl začít v roce 2007 stavět na Labi v Děčíně. V provozu by měl být od roku 2009. Výstavbu jezu chce stát financovat převážně z peněz Evropské unie, která podporuje lodní dopravu. Podle představ ministra dopravy Milana Šimonovského EU zaplatí 85 procent nákladů. Jez přijde na zhruba 3,5 miliardy korun. Aby bylo Labe splavné po celý rok, musel by ale podle ministra vzniknout ještě jez u Ústí nad Labem.

Na Labi měly původně vzniknout jezy dva, ale po protestech ekologů se ministerstva dopravy a životního prostředí dohodla pouze na jednom. Získat peníze od Evropské unie by neměl být podle Šimonovského problém.

Jeden jez ale nezaručí celoroční splavnost Labe. Šimonovský připustil, že by se měla v průběhu stavby bavit ministerstva i o vybudování druhého jezu u Ústí nad Labem. Jezy by měly umožnit, aby řeka byla splavná po celý rok pro lodě s ponorem 140 centimetrů.

Jezy nejsou veřejný zájem
O jezy na dolním toku Labe se vedou spory již více než deset let. Proti jsou ekologové. Ústavní soud (ÚS) v červenci rozhodl, že stavbu jezů na Labi nelze zákonem označit za veřejný zájem. Soud zrušil část zákona o vnitrozemské lodní dopravě, jež jezy takto označila, což mělo zjednodušit jejich výstavbu.

Stavět se začne až v roce 2007 kvůli tomu, že se musí podklady o dopadech stavby na životní prostředí shromažďovat dvě vegetační období. Tedy ještě v příštím roce. Ředitelství vodních cest předalo dokumentaci krajskému úřadu, který tento týden řízení k dopadům stavby na životního prostředí zahájil. 

Číňané chtějí stavět v Děčíně lodě
V přístavu u budoucího jezu v Děčíně vzniká velké překladiště zboží. Podnikatelé budou moci díky plavebnímu stupni využívat vodu alespoň před hranicemi s Německem. Do Děčína míří čínský investor, který chce stavět v loděnicích velká námořní plavidla.

Labská vodní cesta má na území České republiky od státní hranice ve Hřensku po přístav ve Chvaleticích délku 211 kilometrů a v současné době je připravováno její prodloužení o 24 kilometrů do Pardubic. Splavnost úseku mezi státní hranicí a Ústím nad Labem je závislá na klimatických podmínkách.

Celoroční lodní doprava by podle Šimovského ulehčila silnicím v kraji. Jezy by měly umožnit, aby řeka byla splavná po celý rok pro lodě s ponorem 140 centimetrů. O jezy na dolním toku Labe se vedou spory již více než deset let. Proti jsou ekologové.

čtk, Lidovky

Najdete na Lidovky.cz