Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jídlo za 32 korun a televize konkurenční LG. Dědic Samsungu si zvyká na celu

Svět

  14:56
SOUL/PRAHA - Nový příbytek dědice jihokorejského technologického gigantu Samsung Group I Če-jonga má velikost poloviny parkovacího místa. Je jím cela ve vazební věznici o ploše 6,3 metru čtverečního. Miliardář v ní má k dispozici skládací matraci, stůl, židli, umyvadlo, toaletu a televizi konkurenční značky LG. Je obviněn z korupce a uplácení v souvislosti s kauzou odvolané prezidentky Pak Kun-hje.

Policisté přivádí šéfa Samsungu I Čong-je na úřad speciálního prokurátora. foto: Reuters

Viceprezident Samsungu je nucen nosit vězeňskou khaki uniformu či používat společné sprchy. Pravidelné příděly jídla třikrát denně sní o samotě ve své cele. Snídaně, oběd a večeře sestávající z rýže, polévky a několika vedlejších jídel stojí v průměru asi jeden a čtvrt dolaru (v přepočtu 32 korun). Nádobí si musí umývat sám, píše australský web The Australian s odkazem na informace od jednoho z dozorců.

Jihokorejská policie má zatykač na šéfa Samsungu. Kvůli korupčnímu skandálu

Televizi značky LG, největšího rivala Samsungu, smí sledovat sedm hodin denně v pracovní dny a 11 hodin o víkendech. Omezení mu nemusí až tak vadit, protože je povolen pouze jeden kanál s předem schválenými a zkontrolovanými pořady. Jediná relace, která není předem kontrolovaná, je večerní zpravodajství často referující právě o procesu korejského byznysmena.

Osmačtyřicetiletý Korejec může celu opustit pouze třikrát denně. Má půl hodiny na posilování, nespecifikovaný čas ve sdílených sprchách a deset minut pro návštěvy. Přitom za ním smí přijít pouze jeden návštěvník denně vyjímaje právníky, jejichž přístup ke klientovi je neomezený.

Do kontaktu s ostatními vězni se I Če-jong nedostane ani mimo celu. Představitelé vazební věznice se totiž bojí o jeho bezpečnost.

První od roku 1938

Miliardář je ve vězení od 17. února, kdy soud schválil zatykač. Vyšetřovatelé jej obviňují z úplatkářství a dalších provinění, jako je skrývání majetku v zahraničí či křivé svědectví. Zvláštní prokuratura uvedla, že 6. března předloží definitivní zprávu s výsledky vyšetřování, které bylo dnes po třech měsících ukončeno.

Ve chvíli, kdy bude přidělen případ konkrétnímu soudci, může dědic Samsungu požádat o propuštění na kauci. Podle mluvčí společnosti však v tomto směru rozhodnutí Korejce či jeho zástupců ještě nepadlo.

Generální ředitel technologického gigantu je prvním z vysoce postavených představitelů od založení firmy v roce 1938, kterého kvůli nějaké protizákonné činnosti uvěznili.

„Je to bezprecedentní. Zatkli jej díky tomu, že speciální vyšetřovatelé se vydali dále než kdy dříve. Umožnil jim to hněv lidu, který ještě nikdy v takové míře necílil proti některému z velkých korejských konglomerátů,“ uvedl pro australský web Pak Sang-in, profesor ekonomie na Národní univerzitě v Soulu. Dlouhodobě upozorňuje na nutnost změny ve vedení rodinných společností.

Lee může podle právních expertů čelit odsouzení v řádu let. Konkrétnější obrysy komplikovaného případu jsou však neznámé.

Prezidentčina důvěrnice

Případ souvisí s korupčním skandálem, jenž vedl k dočasnému sesazení jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, kterou v prosinci dočasně odvolal parlament. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud, který už začal záležitost projednávat. Verdikt se očekává v průběhu března.

Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje,

Prokurátoři tvrdí, že společnost Samsung Group vyplatila organizacím spojeným s přítelkyní prezidentky celkem 43 miliard wonů (téměř miliardu korun), aby získala vládní podporu pro kontroverzní spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries, s níž nesouhlasila řada menšinových vlastníků. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách.

Fúze byla důležitá pro upevnění pozice I Če-jonga, který vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia postihl infarkt. I Če-jong je jeho jediný syn.

Autor: