6. července 2019 7:17, aktualizováno  11:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jižní Kalifornii zasáhlo druhé zemětřesení, tentokrát mělo sílu až 7,1 stupně. ‚Bylo neobvykle silné,‘ shodují se svědci

Jídlo, které v obchodním domě Walmart popadalo z poliček na podlahu a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jídlo, které v obchodním domě Walmart popadalo z poliček na podlahu a... | foto: AP Photo

Los Angeles (USA) Jih Kalifornie v pátek večer místního času (v sobotu brzy ráno SELČ) zasáhlo další silné zemětřesení, které si vyžádalo četná zranění a způsobilo materiální škody. Americká geologická služba USGS uvedla, že podle předběžných měření mělo intenzitu až 7,1 stupně. Oblast zažila už ve čtvrtek nejsilnější zemětřesení za posledních 20 let s intenzitou 6,4 stupně. Po něm následovala série 1700 slabších následných otřesů, uvedla agentura AP.

Po pátečním zemětřesení jsou hlášena četná zranění a řada požárů, sdělila mluvčí hasičů Megan Personová bez bližších podrobností. Zatím podle ní není známo, že by někdo přišel o život. Otřesy v zasažené oblasti také způsobily škody na budovách a pozemních komunikacích.

Praskliny na silnici, které způsobilo silné zemětřesení, které zasáhlo jižní...
Silné zemětřesení rozhýbalo vodu v bazénech movitých kalifornských občanů.

Očití svědci se shodují, že druhé zemětřesení bylo silnější a delší. Lidé na sociálních sítích intenzitu otřesů až 7,1 stupně ilustrují na rozvířených hladinách bazénů, kmitajících zaparkovaných vozech, záběrech z restaurací a obchodů.

Emotivní výpovědi svědků

„Bylo to silné. Vypadalo to, že se budova zřítí,“ popsala situaci televizi CNN Pinkal Panchalová, majitelka motelu ve městě Ridgecrest, poblíž kterého bylo epicentrum zemětřesení. „Vyběhli jsme na silnici... Dům se tak otřásal, že jsem si myslela, že spadne střecha. Bylo to opravdu zlé. Začala jsem plakat. Nevěděla jsem, jestli to přežijeme, nebo ne... Drželi jsme se s hosty a modlili se, aby otřesy přestaly,“ líčí průběh druhého zemětřesení. 

„Vyrostla jsem v Kalifornii a dosud jsem tu nic podobného nepocítila,“ konstatovala v přímém přenosu z Ridgecrestu korespondentka stanice NBC News Molly Hunterová. „Tohle zemětřesení o síle 7,1 stupně opravdu vyvolávalo strach. Vstala jsem z postele, v hotelu se hned spustil alarm,“ popisuje poslední otřesy Hunterová, která, jak říká, první zemětřesení ve čtvrtek prospala. Ukazuje dále na hotel a část města za ním, které jsou bez proudu. Díky generátorům je osvětlená jen nedaleká nemocnice, do níž se podle novinářky sjíždějí sanitky. Nad hlavami přelétávají vrtulníky.

„Intenzita zemětřesení se bez ustání zesilovala. Podíval jsem se na svůj dům - svítidlo se začalo komíhat. Viděl jsem, že se houpou dráty elektrického vedení,“ řekl agentuře AP Andrew Lippman, který žije na předměstí Los Angeles, kde si v tu dobu před domem četl noviny. „Trvalo to tak 45 vteřin,“ dodává. 

Předchozí svědectví potvrzuje i Donald Castle, který žije ve městě Porterville, severně od Bakersfiledu: „Byly to silnější otřesy než ty v Den nezávislosti. Trvaly déle a byly mocnější. Můj dům se otřásal zhruba 25 vteřin,“ říká.

Moderátorka stanice NBC News v přímém přenosu propadla panice a vlezla pod stůl. Atrakce kvůli otřesům vyklidil Disneyland na předměstí Los Angeles.

Epicentrum se stejně jako ve čtvrtek nacházelo u města Ridgecrest v Mohavské poušti asi 240 kilometrů severovýchodně od Los Angeles. Otřesy trvaly asi půl minuty a cítit byly podle USGS nejen v Los Angeles, ale i v metropoli Kalifornie Sacramentu na severu státu a také směrem na jih až v Mexiku.

Patrné byly otřesy například na stadionu losangeleského basebalového týmu Dodgers, kde domácí tým právě hrál s hosty San Diego Padres. Nezdálo se, že by událost ovlivnila hráče, ale zato si jí všimli diváci sledující zápas v televizi, když jim poskakoval obraz.

Kalifornie je protkána tektonickými zlomy považovanými za nejaktivnější na světě. K nejnebezpečnějším v této oblasti patří zlom San Andreas, který protíná San Francisko a táhne se severně od Los Angeles ve vzdálenosti 65 kilometrů.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR – OKRES JIČÍN

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč