Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bouře a tornáda. Americký jih slaví vzácné bílé Vánoce

Jih USA trápí bouře a tornáda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jih USA trápí bouře a tornáda | foto: Reuters

MOBILE Vlna bouří se v úterý přehnala přes jih Spojených států provázená tornády. Živel lámal stromy i elektrické sloupy, ale naštěstí nokoho nezabil. Při dopravních nehodách zahynuli dva lidé. Bouře také do několika států na jihu země přinesly jen zřídka vídané bílé Vánoce.

Národní meteorologická služba uvedla, že tornádo zasáhlo Mobile, město s asi 200 000 obyvatel, kolem páté hodiny odpoledne místního času (kolem půlnoci SEČ). Ve městě jsou polámané stromy a rozsáhlé výpadky proudu. Další tornáda zasáhla státy Mississippi, Texas a Louisiana, kde si vyžádala zranění několika osob.

Tornádo v americkém městě Mobile v Alabamě.

Tornádo v americkém městě Mobile v Alabamě.

Úterní bouře byly také příčinou hromadné havárie, při níž se na hlavní dálnici v Oklahomě srazilo jednadvacet vozidel a zranění utrpělo dvanáct lidí. Bouřkový systém zasahuje od Louisiany po Alabamu. V noci by podle meteorologů měl přerůst v blizzard zasahující od Arkansasu po jižní část státu Illinois se sněhovou nadílkou až třiceti centimetrů.

Hrozí další tornáda
Meteoroložka Kristina Pydynowskiová varovala, že cestování bude "nesmírně zrádné, pokud ne úplně nemožné, protože sníh uzavře silnice a vítr ženoucí sníh podstatně sníží viditelnost". Během dneška se podle ní sněhová bouře bude přesouvat na východ a severovýchod.

Mohou se vytvořit další tornáda, varovali meteorologové. V tomto ročním období podle nich mohou být velmi nebezpečná, protože se obvykle pohybují rychle a skrývá je déšť či tma. Mezi nejvíce ohrožené oblasti patří jižní a východní část Alabamy, severozápadní Florida a jihozápadní Georgie.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!