14. února 2018 8:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jihoafrická policie zatkla člena rodiny podnikatelů blízké prezidentu Zumovi

Policie při zásahu v rezidenci podnikatelů Guptových. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie při zásahu v rezidenci podnikatelů Guptových. | foto: Reuters

PRETORIA Elitní jednotky jihoafrické policie ve středu zasahovaly v Johannesburgu v rezidenci podnikatelů blízkých prezidentu Jacobu Zumovi. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jihoafrickou veřejnoprávní stanici SABC. Podle ní byli zatčeni dva lidé, nejméně jeden z nich je členem vlivné podnikatelské rodiny Guptů.

Zásah v časných ranních hodinách v luxusní rezidenci podnikatelů Guptových se odehrál ve středu jen krátce před tím, než se má prezident Zuma vyjádřit k výzvě, aby odstoupil. Tu mu adresovala vládní strana Africký národní kongres, která ho už loni v prosinci odstranila ze svého čela. Pětasedmdesátiletý Zuma, který vede JAR od května 2009, čelí už delší dobu tvrdé kritice kvůli řadě korupčních skandálů.

Podle mluvčího speciálních jednotek souvisí policejní zásah s vyšetřováním rodiny Guptů, která údajně ovlivňovala obsazování ministerských postů. Přátelství s prezidentem mělo rodinnému klanu také posloužit k získání veřejných zakázek v hodnotě stovek milionů dolarů. Zuma i bratři Guptové obvinění odmítají.

ČTK