15. dubna 2019 16:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Milionová zásilka. Jihoafričtí policisté zabavili pytlákům 167 nosorožčích rohů, zatkli dva podezřelé

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Johannesburg Jihoafrická policie zabavila zásilku 167 nosorožčích rohů, která pravděpodobně mířila do jihovýchodní Asie. Je to jeden z největších policejních úspěchů v boji proti pytlákům zaměřujícím se na tato zvířata. S odvoláním na prohlášení policie o tom informovala agentura Reuters.

„Hodnota dosud nebyla určena, jedná se o jedno z největších množství zabavených rohů v zemi,“ uvedl mluvčí elitní policejní jednotky Hangwani Mulaudzi, podle nějž byl nedělní zátah výsledkem operace sběru zpravodajských poznatků o pytlácích. Zatčeni byli dva podezřelí ve věku 57 a 61 let, kteří mají v pondělí stanout před soudem. Vyšetřování případu podle mluvčího nadále probíhá.

Téměř 80 procent světové populace nosorožců žije právě v Jihoafrické republice. Tamní vláda a mezinárodní dárci v uplynulých letech poskytli peníze na podporu opatření proti pytlákům a zabezpečení národních parků.

Podle nevládní organizace Save the Rino (Zachraňte nosorožce) v letech 2013 až 2017 zabili pytláci kvůli drahocenným rohům každoročně na 1000 kusů těchto zvířat. Loni se počet usmrcených nosorožců o něco snížil, i tak ale rukou pytláků zahynula v průměru dvě zvířata denně. Dva druhy těchto lichokopytníků čítají již méně než 80 kusů žijících ve volné přírodě.

Pytláctví je hnáno silnou poptávkou po nosorožčích rozích v zemích jako je Čína a Vietnam, kde jsou používány v tradiční medicíně a považují se také za znak úspěchu a bohatství. Kilogram rohů zde na černém trhu stojí v přepočtu více než 1,3 milionu korun, což z pytláctví a pašování dělá nesmírně výnosný byznys.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...