Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jihokorejci opět vyšli do ulic, demonstranti požadují sesazení prezidentky

Svět

  16:43
SOUL - Jihokorejská opozice v noci na sobotu zahájila pokus o sesazení prezidentky Pak Kun-hje v souvislosti s korupčním skandálem. Hlasování by se mohlo konat již v pátek 9. prosince. Opoziční strany ovšem nemají v parlamentu dostatek poslanců, aby sesazení prezidentky prosadily, a budou muset spoléhat na odpadlíky z prezidentčiny vládnoucí Strany nových obzorů.

Jihokorejci protestují v ulicích proti současné prezidentce Park Geun-hye. Chtějí, aby odstoupila. foto: Reuters

V metropoli Soulu se znovu sešly statisíce lidí na dosud zřejmě nejpočetnější masové demonstraci s požadavkem na prezidentčinu rezignaci. Jihokorejci demonstrují již šestý víkend po sobě. Organizátoři sobotní účast odhadli na 1,7 milionu lidí, policie mluví o 320 000 účastníků.

Demonstranti se dostali blíže než kdy předtím k prezidentskému paláci, pochodují ulicí vzdálenou od něj necelých sto metrů, kam jim při předcházejících demonstracích policie zabránila vstoupit. Rezolutně požadují, aby prezidentka bez ohledu na svou už třetí veřejnou omluvu, odstoupila.

„Je to národní hanba, že je (Pak Kun-hje) stále ve funkci. Měla by už dávno odstoupit,“ říká 43letá Kim Če-hwa ze Soulu, která přišla na protestní pochod se dvěma dospívajícími dcerami. Jedna z nich nesla transparent s výzvou „Zatkněte Pak Kun-hje“.

„Myslím, že je důležité pro jejich výchovu, aby viděly, co to je demokracie,“ prohlásila paní Kim.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje pláče během svého projevu k tragédii...
Jihokorejci protestují v ulicích proti současné prezidentce Park Geun-hye....

Jihokorejci protestují také u sídla parlamentu s cílem donutit strany, včetně prezidentčiných konzervativců, aby hlasovaly pro impeachment. Trojice opozičních stran v sobotu předložila v parlamentu návrh na sesazení prezidentky. Podepsalo ho 171 zákonodárců z 300členného sboru. Pak Kun-hje podle nich porušila ústavu a trestní zákon, když zneužila prezidentskou moc.

„Navrhujeme proto proces impeachmentu, abychom ochránili ústavu a obnovili ústavní pořádek odvoláním prezidentky Pak Kun-hje z úřadu,“ uvedli poslanci. „Vůle lidu je, aby prezidentka ukončila působení v úřadu. Ukázaly to jasně mírové demonstrace nesčetných zástupců veřejnosti bez ohledu na věk, ideologii či původ,“ dodali poslanci.

Korupční skandál se týká hlavně prezidentčiny důvěrnice Čche Son-sil, která je podezřelá, že blízký vztah k Pak zneužila k vlastnímu obohacení. Čche už byla obviněna a státní zastupitelství také oznámilo, že existuje podezření na prezidentčinu spoluvinu. Pak Kun-hje se omluvila a v úterý rovněž oznámila, že je připravena z funkce odstoupit, pokud parlament připraví bezpečné předání moci. Opozice její nabídku odmítla.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...