Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Matka s dcerou nakazily kotě covidem. Domácí mazlíčci s příznaky musí na testy, reaguje vláda v Koreji

Matka s dcerou nakazily kotě covidem. foto: Shutterstock

Soul/Praha - Nejen lidé, ale také domácí kočky a psi budou v Jižní Koreji nově testováni na covid-19. V případě pozitivního testu půjdou do karantény. Může za to první kotě s pozitivním testem na koronavirus.
  10:40

První případ covidu v KLDR: dramatický útěk z jihu na sever. Jižní Korea o nakažení pochybuje

„Během nedávného trasování, který zkoumalo velké ohnisko, zdravotníci zjistili, že domácí zvíře bylo poprvé pozitivně testováno na covid-19,“ uvedl jihokorejský předseda vlády Chung Sye-Kyun podle tamní zpravodajské agentury Yonhap News. Zdravotní úřady mají podezření, že virus přenesly na kotě matka s dcerou. 

V Jižní Koreji proto přišli vládní činitelé s nevšedním plánem. Chtějí testovat domácí mazlíčky na přítomnost viru SARS-CoV-2, pokud budou zvířata po kontaktu s infikovaným člověkem vykazovat příznaky viru, jako jsou horečka nebo dýchací potíže. Mazlíčci s pozitivním nálezem pak podle BBC poputují stejně jako lidé do domácí karantény. Když to nebude možné, protože majitelé budou třeba hospitalizovaní, připraveny jsou „záchytné stanice“.

Ruskou vakcínu proti koronaviru bude vyrábět i jihokorejská firma. Látka půjde na světový trh

Podle dosavadních zjištění odborníků je nepravděpodobné, aby pes nebo kočka přenášeli virus na lidi, jihokorejský premiér nicméně nechce nic ponechat náhodě a vyzval zdravotnické orgány, aby danou záležitost důkladně prozkoumaly. Požádal také ministerstvo zemědělství, aby po poradě se zdravotníky připravilo pro majitele domácích zvířat pokyny.

Onemocnění covid-19 bylo v celosvětovém měřítku prokázáno již u několika zvířat, ale jde o poměrně vzácnou událost. Mediálně propíraná byla například infekce u goril v zoologické zahradě v San Diegu. 

Autor: