Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Lepší je normálně žít, než si lámat hlavu s KLDR, líčí Čech ze Soulu

Svět

  7:00
SOUL - Rostoucí napětí na Korejském poloostrově je v posledních týdnech hlavním tématem světové politiky. V metropoli Soulu ležící jen necelých 60 kilometrů od severokorejské hranice však život plyne obvyklým tempem. "Na KLDR přijde řeč spíš výjimečně, na podobné krize jsou lidé zvyklí," tvrdí v rozhovoru pro Lidovky.cz Michal Šál, jenž v Soulu žije.
Život v Soulu hrozby severních sousedů zásadně nenarušují (ilustrační foto).

Život v Soulu hrozby severních sousedů zásadně nenarušují (ilustrační foto).

Lidovky.cz: Žijete v Soulu téměř pět let, jak vnímáte současné napětí na Korejském poloostrově?
Vztahy se Severní Koreou se v posledních týdnech opravdu znatelně zhoršily. Na druhou stranu se provokace ze severu každoročně opakují. Od léta 2008 se tu udály jak menší incidenty typu pohraničních přestřelek, tak i provokace většího kalibru jako například potopení jihokorejské válečné lodi před třemi lety, při kterém zahynulo přes 40 námořníků, nebo ostřelování jihokorejského ostrova v pohraničí. Testy raket dlouhého doletu či jaderných zařízení za posledních několik let rovněž nebyly ničím výjimečným.

Listopad 2010. Lidé pročítají speciální novinové vydání informující o severokorejském dělostřeleckém útoku na jihokorejský ostrov

Lidovky.cz: Pchjongjang ve středu zakázal vstup stovkám jihokorejských zaměstnanců do společného průmyslového podniku Kesong, který se nachází na území KLDR. Ten přitom platil za nedotknutelný zdroj tvrdé měny pro komunistický režim...
Výroba v průmyslové zóně stále běží a na místě dobrovolně zůstává několik stovek jihokorejských zaměstnanců. Každopádně se zdá, že tento krok Jihokorejce do značné míry překvapil, protože není zvykem, že se sever k něčemu skutečně odhodlá. Ve zprávách byl incident prezentován spíše z ekonomického než politického hlediska. Zdá se, že mají větší starost o to, aby nenastaly problémy s dodávkou surovin či odbytem zboží, než o bezpečnost svých zaměstnanců nebo obavu z případného ozbrojeného konfliktu.

Personalista Michal Šál pracuje v Soulu.

Lidovky.cz: Takže nic výjimečného?
Scénář je vždy stejný: provokace ze severu následovaná sankcemi či výhrůžkami ze Soulu a spojenců, na které Pchjongjang odpoví o to silnějšími slovy. Přestože zahraniční média o tom informují velmi dramaticky, řekl bych, že v samotné Jižní Koreji si s tím většina lidí - snad jen s výjimkou vojáků v aktivní službě či politiků - hlavu příliš neláme.

Lidovky.cz: Jak tedy o událostech referují domácí média?
Ve zprávách se pochopitelně dění na severu věnují. Ovšem podávají to tak, že člověk získá dojem, že Jižní Korea je naprosto připravená na jakoukoliv akci a Severokorejci nemohou být přece tak hloupí, aby se skutečně do něčeho pustili. Jak jsem už zmiňoval, i uzavření Kesongu bylo prezentováno spíše z ekonomického úhlu pohledu.

Lidovky.cz: Takže mezi lidmi nevládne vůbec žádná nervozita?
V každodenním životě obyvatel se opravdu nedá pozorovat žádná krize. Firmy fungují v obvyklém režimu, obchodní centra jsou plná, lidé tráví večery i víkendy v restauracích a barech a řeč se k severokorejskému tématu stočí jen výjimečně. Rozhodně jsem nezaregistroval žádné přípravy na válku ani zvýšenou nervozitu. Podobné politické krize zde zkrátka nejsou ničím výjimečným a Jihokorejce tak jednoduše nevytočí. Dnes (ve středu - pozn. red.) jsem se o současné situaci bavil s kolegou z kanceláře a ten to zhodnotil tak, že naprostá většina lidí si natolik zvykla na podobné krize, že se raději věnují každodennímu životu.