Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jihokorejec půjde před soud za přeposlání tweetů z KLDR

Svět

  8:13
SOUL - Jihokorejští žalobci obvinili z porušení kontroverzního zákona o národní bezpečnosti mladého fotografa a aktivistu bojujícího za svobodu projevu. Třiadvacetiletý Pak Čung-kun zákon podle žaloby přestoupil, když prostřednictvím internetu přeposlal dál zprávy z účtu, který má na sociální síti Twitter severokorejská vláda.
Severní Korea (ilustrační foto)

Severní Korea (ilustrační foto) foto: Reuters

Jak napsal list The New York Times, zmíněný účet na Twitteru je spravován z webových stránek severokorejské vlády Uriminzokkiri.com, z nichž jihokorejské sdělovací prostředky pravidelně citují. "Obyčejným občanům" ovšem Jižní Korea přístup na severokorejské servery blokuje, severokorejský účet na Twitteru jim zakazuje číst a přeposílání zpráv z něj označuje za "šíření severokorejské propagandy".

Fotograf Pak Jun-kun, který se specializuje na focení dětí, byl podle informací The New York Times zadržen minulý měsíc a minulý týden byl obžalován. Detektivové ovšem už na podzim několikrát prohledali jeho fotostudio ve východní části Soulu a několikrát ho vyslýchali.

ČTĚTE TAKÉ:

To všechno proto, že ze severokorejského účtu na Twitteru přeposlal takové zprávy, jako "At žije Kim Čong-il!" Dlouholetý severokorejský vůdce Kim Čong-il zemřel loni 17. prosince a vedení země přenechal svému nejmladšímu synovi Kim Čong-unovi, který od médií v KLDR dostal přídomek "mladý generál". Také Pak se ve svých vzkazech na Twitteru označoval za "mladého generála", protože své fotostudio zdědil po svém otci.

Na internet umístil linky na severokorejské revoluční písně a také jeden upravený severokorejský propagandistický plakát, kde tvář odhodlaného vojáka nahradil svou vlastní podobou a místo pušky si do ruky vetkl lahev whisky.

KLDR trvá na propagandě

"Bylo ponižující a směšné, když jsem s vážnou tváří musel detektivům vysvětlovat všechny své vtipy," řekl Pak, jemuž hrozí v případě odsouzení až sedm let za mřížemi. Prokuratura ale míní, že žerty nebo ne, Pakův účet na Twitteru sloužil jako prostředek šíření severokorejské propagandy.

OSN a ochránci lidských práv po celé roky vyzývají Jižní Koreu, aby kontroverzní zákon zrušila nebo změnila a Pakovo obvinění kritizují. Podle nich vláda jihokorejského prezidenta I Mjong-baka využívá zákon o národní bezpečnosti selektivně k zastrašování těch, kdo se vyjadřují kriticky k jejímu režimu. Vláda toto obvinění popírá.

Autoři: ,