Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jihokorejská prezidentka vyměnila premiéra i ministra financí. Kryje tím svůj skandál

Svět

  9:21
SOUL - Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, která kvůli své bývalé poradkyni čelí skandálu, odvolala dosavadního předsedu vlády a ministra financí a jmenovala jejich nástupce. Premiér Hwang Kjo-an byl odvolán z funkce „kvůli současné situaci“, vysvětlil vládní mluvčí.

Jihokorejci protestující proti současné prezidentce Pak Kun-hje foto: ČTK

Novým premiérem byl podle agentury Reuters jmenován Kim Pjong-čun, který v minulosti zastával vysoké postavení v prezidentské kanceláři a býval také ministrem školství. Role šéfa vlády je ale v Jižní Koreji spíše administrativní. Nástupcem ministra financí Ju Il-ho a také místopředsedou vlády se stal Im Čong-jong.

Na konci října prezidentka odvolala deset vysoce postavených členů své administrativy kvůli vyšetřování své známé a donedávna vlivné poradkyně Čche Son-sil. Podle jihokorejských zdrojů tato žena zasahovala do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Spekuluje se, že vlivná poradkyně, která je dcerou šamana a podle mnohých se chová podobně jako její otec, vydírala velké podniky.

Pak Kun-hje přiznala, že své dlouholeté kamarádce poskytovala koncepty svých projevů a nechávala ji do nich zasahovat. Omluvila se za to v televizi, čímž vyvolala debatu o zacházení s informacemi v nejvyšších kruzích. Aféru vyšetřuje prokuratura.

Popularita prezidentky se kvůli skandálu propadla na rekordní minima, část opozice ji vyzvala k rezignaci. Další opoziční politici označili personální změny v prezidentčině kabinetu za nedostatečné a dožadovali se také změn ve složení vlády.

Čche Son-sil je dcerou náboženského představitele Čche Te-mina, který se prohlásil za hlavu sekty zvané Víra věčného života. Tento šestkrát ženatý muž se stal mentorem Pak Kun-hje, když byla v roce 1974 zavražděna její matka. Tvrdil tehdy, že měl sen, v němž ho zavražděná prosila, aby pomáhal její dceři. Když Čche Te-min v roce 1994 zemřel, získala vliv na nynější prezidentku i jeho dcera.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat