Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Skandál v Jižní Koreji: rozvědka falšovala důkazy kvůli KLDR

Svět

  11:49
Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se v úterý veřejně omluvila za nejnovější skandál týkající se tajných služeb a slíbila jejich reformu. Nový případ se týká tří agentů rozvědky, kteří čelí obvinění ze spiknutí, protože prý vykonstruovali důkazy o údajných špionážních aktivitách severokorejského uprchlíka, napsala agentura AFP.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-Hje foto: ČTK

Uprchlík Ju U-song, bývalý politický představitel jihokorejské metropole Soulu, byl obviněn, že poskytl KLDR informace o více než 200 severokorejských běžencích, později ho ale místní soud obvinění zprostil. Prokuratura se odvolala a předložila přitom jako důkaz čínské imigrační dokumenty týkající se návštěv uprchlíka Jua v Severní Koreji. Některé z těchto dokumentů se ale ukázaly být falešné, přičemž se objevilo podezření, že na podvodu se podíleli agenti Národní zpravodajské služby (NIS).

Jihokorejští politici i veřejnost vyzývali v souvislosti s aférou šéfa rozvědky Nam Če-čuna k rezignaci. V pondělí nicméně prokuratura dospěla k závěru, že spiknutí nebylo součástí širší operace zorganizované vedením NIS. Obvinění ze zfalšování důkazů bylo zatím vzneseno proti třem agentům NIS. Další člen rozvědky se minulý měsíc během vyšetřování případu pokusil o sebevraždu a bude prý obviněn po propuštění z nemocnice.

Rozvědka se kaje. A slibuje reformy

V pondělí rezignoval na svou funkci zástupce šéfa jihokorejských tajných služeb. Šéf rozvědky Nam dnes slíbil, že agentura změní své metody práce v souladu s "měnící se dobou" a bude se snažit získat znovu důvěru veřejnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

"Využijeme této příležitosti, abychom přehodnotili metody vyšetřování, skoncovali se špatnými zvyky a provedli razantní změnu celého systému, aby se nic podobného již nikdy neopakovalo," řekl. Nam ale současně varoval před mařením práce NIS v době zvýšeného napětí ve vztazích s KLDR. Severní Korea od února provedla desítky testů raket krátkého doletu a dvě zkoušky střel středního doletu a pohrozila, že uskuteční další jaderný test.

Jihokorejská zpravodajská služba, která postupem času měnila svůj název, měla zvlášť špatnou pověst v dobách autoritářské vlády před nástupem demokracie v 80. letech.

Ale také moderní NIS čelila řadě skandálů, mezi něž patří i přiznání některých agentů, že se podíleli na tajné kampani na podporu zvolení prezidentky Pak Kun-hje a na zdiskreditování opozičního kandidáta ve volbách v prosinci 2012. Pak tvrdí, že o žádných aktivitách agentury ve svůj prospěch nevěděla. Předchůdce šéfa NIS Nama byl minulý měsíc usvědčen z braní úplatků a odsouzen k dvouletému vězení.

Skandály NIS nezmenšily popularitu prezidentky Pak, kterou po prvním roce pětiletého mandátu pozitivně hodnotí v průzkumech veřejného mínění více než 60 procent voličů.

Autoři: ,