Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jihokorejská rozvědka: Úředníci KLDR lhali Kimovi, popravily je protiletadlové kanóny

Svět

  11:30
SOUL/PRAHA - Protiletadlovými zbraněmi byla popravena pětice severokorejských představitelů. Ministerští úředníci pracovali pod nedávno propuštěným šéfem ministerstva pro státní bezpečnost KLDR Kim Won Hongem. Režim Kim Čong-una je vinil z toho, že lídrovi podávají nepravdivé zprávy. Tvrdí to dvojice jihokorejských zákonodárců s odkazem na informace tamní rozvědky NIS.

Severokorejský lídr Kim Čong-un má radost ze cvičení batalionu KPA 525 příslušníků speciálních jednotek simulujícího útok na prezidentský palác Jižní Koreje. foto: Reuters

„Kim Won Hong je po vyšetřování držen v domácím vězení. Pět jeho podřízených popravily protiletadlové kanóny,“ uvedl podle webu americké televizní stanice CNN jihokorejský poslanec Kim Bjung-kee. Dodal, že vyšetřování pokračuje a je možné očekávat další popravy.

Malajsie pohrozila zatykačem na diplomata KLDR, nespolupracuje s policií

Ministerstvo pro státní bezpečnost je v KLDR ekvivalentem tajné služby a kromě toho spravuje tamní vězeňské pracovní tábory a provádí domácí odposlechy členů strany i ostatních občanů.

„Na základě monitorování úředníků se zjistilo, že podávali falešné zprávy Kim Čong-unovi,“ uvedl druhý z jihokorejských zákonodárců Lee Cheol-woo k věci. To podle NIS lídra KLDR rozzlobilo. Trestem pro celý úřad, který se pochybení dopustil, bylo údajně odstranění sochy otce a předchůdce současného vůdce Kim Čong-ila z prostor ministerstva. Podle poslanců řekl, že si tuto poctu nezaslouží.

Ačkoliv Pchjongjang odmítá existenci pracovních táborů, podle amerického ministerstva financí však Kim Won Hong řídil v jejich prostorech „bití, nucené hladovění, sexuální útoky, nucené potraty a zabíjení novorozenců“. Kromě toho měl na starosti i vychovávání špiónů a koordinaci jejich aktivit v zahraničí.

Kim Won-hong
Kim Čong-un na sjezdovce ve svém luxusním resortu.

Podle zprávy jihokorejského think tanku Institut pro národní bezpečnostní strategii z konce roku 2016 nařídil Kim Čong-un od počátku své vlády v roce 2011 popravy 340 lidí. 140 z nich měli být vysoce postavení lidé z vládních, armádních nebo stranických kruhů.

Způsob popravy pětice úředníků není úplnou novinkou. Už v květnu 2015 měl podle jihokorejských informací Kim Čong-un nařídit popravu ministra obrany Hjon Jong-čchola protiletadlovým kanónem před očima veřejnosti včetně celé jeho rodiny.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat