Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Panika v Koreji roste. Lékař po nákaze MERS nedbal karantény

Svět

  11:08
SOUL - V Jižní Koreji se stále více šíří panika v souvislosti s nákazou nebezpečným koronavirem MERS. Nové znepokojení vyvolala zpráva, že infikovaný lékař neuposlechl karanténní nařízení a zúčastnil se mítinku, který navštívilo více než 1500 lidí.

Lidé v Soulu nosí masky jako prevenci proti nákaze MERS. foto: Reuters

Na MERS již v zemi zemřeli čtyři lidé a 41 osob se nemocí nakazilo. Světová zdravotnická organizace se chystá vyslat do Jižní Koreje svůj tým. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Co je MERS?

Infekce MERS je zapříčiněna koronavirem ze stejného kmene, jako je virus, který způsobuje onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. MERS má podle WHO podstatně větší úmrtnost, naopak se ale podstatně pomaleji šíří.

Na rozdíl od SARS patří k symptomům MERS kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit.

Lékaři, kteří se starají o pacienty infikované MERS, jsou nákazou silně ohroženi. Jeden z lékařů, který ošetřoval infikovaného pacienta, se následně 30. května zúčastnil mítinku společně s dalšími 1565 lidmi. U lékaře se objevily příznaky nemoci a testy u něj potvrdily přítomnost nebezpečného viru v těle. Lidé, s nimiž se setkal, byli vyzváni k dobrovolné karanténě. Podle BBC mohl lékař nemoc nekontrolovaně roznést.

Kontrola teploty po příletu ze Soulu.
Letiště v Hong Kongu. Po příletu je cestujícím ze Soulu kvůli nákaze MERS...

Uzavřené školy a omezené cestování

Jihokorejské úřady již preventivně uzavřely přes tisícovku škol. V karanténě je nyní podle agentury Reuters více než 3000 lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že do Jižní Koreje vyšle svůj tým, aby situaci na místě zhodnotil a rozhodl o případných opatřeních. Zatím WHO nedala Jižní Koreji v souvislosti s MERS žádné doporučení týkající se kupříkladu cestovních omezení. Tisíce lidí nicméně samy ruší plánované výlety do Jižní Koreje.

Svět ohrožují nové choroby

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba objevila poprvé v roce 2012. Do Jižní Koreje nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů po návštěvě blízkovýchodních zemí. Celosvětově se virem MERS infikovalo přes 1100 lidí a více než 440 jich zemřelo, převážně v Saúdské Arábii.

Autor:

Mohlo by vás zajímat