Klid zbraní podle agentury Reuters podepsali po týdnech jednání šéf vládní delegace Nhial Deng Nhial a lídr delegace povstalců Taban Deng Gai.
V Jižním Súdánu zuří od poloviny prosince boje mezi silami věrnými prezidentovi Salvu Kiirovi a stoupenci sesazeného viceprezidenta Rieka Machara. Vláda i povstalci už dříve tvrdili, že jsou blízko dohodě, kvůli přetrvávajícím rozporům ale její podpis stále odkládali.
Rozhovory vázly zejména na problému jedenácti vězněných politiků, jejichž propuštění žádali vzbouřenci. Jihosúdánská vláda je chtěla soudit za účast na údajném pokusu o puč.
ČTĚTE TAKÉ: |
Češi pomáhají uprchlíkům
Válečné útrapy v nejmladším státě světa pomáhají zmírňovat i Češi. Organizace
Člověk v tísni v hlavním městě Džuba pomáhá více než 5 000 uprchlíkům. V improvizovaných táborech zajišťuje dodávky vody, stavbu toalet nebo nákup léků a základního zdravotnického vybavení.
"Lidé teď žijí ve stanech, třídách, nebo prostě jen pod stromem. Donedávna pili vodu z řeky, k dispozici měli jednu latrínu a nikdo tu neposkytoval zdravotní péči. Tábor proto zásobujeme čistou vodou, prostřednictvím veřejných prací stavíme latríny i další hygienické zázemí a spolu se švýcarskou organizací Medair zřizujeme ve škole mobilní kliniku,“ vysvětluje vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys.
Během bojů zůstala v zemi u Bílého Nilu i organizace Lékaři bez hranic. Podle svědectví jejích zaměstnanců jsou tamější nemocnice zcela přetížené, situace je nepřehledná a velmi nestabilní. "Naši nemocnici jen za minulý měsíc dvakrát vyrabovali. Přesto se snažíme dál pracovat, zvláště v improvizovaných táborech, kde se shromažďují desítky tisíc lidí prchajících před boji," říká Míla Janišová z tiskového oddělení humanitární organizace.
Při konfliktu dosud zemřelo nejméně 1 000 lidí, téměř 500 000 obyvatel země uprchlo z domova a jen 70 000 z nich našlo útočiště v základnách OSN. Ostatní přežívají v provizorních uprchlických táborech bez jakékoli pomoci. Téměř 80 procent uprchlíků jsou ženy a děti.