Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V roce 1955 dostala CIA tajnou zprávu. Hitler žije v Kolumbii a místní Němci ho milují

Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: Shutterstock

PRAHA Podle nedávno zveřejněných dokumentů americké CIA, se tato tajná služba v roce 1955 zabývala otázkou, zda nacistický vůdce Adolf Hitler není stále naživu. Zdroje CIA totiž naznačovaly, že Hitler žil pod jménem Schüttermayer v Kolumbii v komunitě bývalých nacistů. Do rukou agentury se dokonce dostala fotografie, na které měl být zachycen právě Adolf Hitler. Vedení zpravodajské služby však případ odložilo.

Cimelody-3 bylo krycí jméno agenta americké CIA, který v září roku 1955 podal styčnému důstojníkovi ve venezuelském Caracasu jednoduchou zprávu. Adolf Hitler je naživu. Zpráva se k agentovi měla dostat od bývalého příslušníka nacistické elitní bojové složky SS Phillipa Citroena. Ten se měl s „Adolfem Hitlerem setkávat alespoň jednou měsíčně v Kolumbii,“ stojí v odtajněných dokumentech CIA.

Phillip Citroen byl podle dalších dokumentů spolumajitelem novin Maracaibo Times a s „individuem, které se velmi podobalo Adolfu Hitlerovi,“ se měl poprvé potkat v kolumbijském městě Tunja, jež bylo „přelidněno bývalými německými nacisty.“

„Němci sídlící v Tunje sledují domnělého Adolfa Hitlera s adorací, oslovují ho ‚der Fuhrer‘ a zdraví ho nacistickým pozdravem,“ stojí v dokumentu z října 1955. Při rozhovoru měl také Citroen zmínit, že se s mužem vyfotografoval.

Podle zprávy CIA byl Cimelody-3 „značně důvěryhodný“ agent. Poté, co jeho kontakty zařídily, aby byla fotografie s Citroenem po boku Adolfa Hitlera během několika hodin doručena na centrálu a zkopírována, doporučil styčný pracovník mise v Caracasu, aby byla zpráva od Cimelody-3 předána vedoucím důstojníkům CIA k přezkoumání.

Na fotografii, kterou si americká zpravodajská služba zkopírovala, seděli dva muži. Vlevo byl Phillip Citroen a vpravo domnělý Adolf Hitler. Na druhé straně fotografie stojí: Adolf Schüttelmayer, Columbia, Tunga, America del Sud, 1954.

Fotografie Adolfa Schüttermayera a Phillipa Citroena z roku 1954.

Domnělý Hitler podle Citroena v lednu 1955 opustil Kolumbii a odcestoval do Argentiny. Prý se neobával vyšetřování, jelikož „již uběhlo deset let od druhé světové války a Spojenci ho již nemohli soudit jako válečného zločince.“

CIA tehdy zvažovala, zda vyšle do kolumbijského města některého ze svých pracovníků, aby celou záležitost vyšetřil. Nakonec však začátkem listopadu přišla zpráva od vedení Divize západní polokoule, že akce si vyžaduje příliš energie, a dává jen malou „pravděpodobnost, že se zjistí něco konkrétního. Proto doporučujeme, aby se celá záležitost nechala být,“ napsal šéf divize.

Dokumenty, které zveřejnila americká CIA na svých stránkách, neobsahují datum odtajnění, ale objevily se ve stejné době, jako byly vypuštěny nové informace o atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho.

Oblíbená konspirace

Nacistický vůdce Adolf Hitler spáchal na konci druhé světové války sebevraždu ve svém bunkru. Podle historiků si Hitler vzal kyanidovou kapsli a poté si prostřelil hlavu. Jeho smrt je však častým předmětem konspiračních teorií. Nejčastěji zmiňovaná je myšlenka, že Adolf Hitler společně se svou manželkou Evou Braunovou unikli z okupovaného Německa a odcestovali do Jižní Ameriky i s německým pokladem.

V roce 2013 se objevily podobné dokumenty v archivech FBI a byly datované do roku 1945. Podle nich měl Hitler připlout do Argentiny v ponorce a skrývat se na úpatí And. Zprávy, které se k vedení dostávaly, však nikdy neměly dost podkladů k tomu, aby mohly být brané za relevantní.

Tuto teorii přiživilo v roce 2009 zjištění, že Hitlerova lebka, kterou měli Sověti odvézt do Ruska, ve skutečnosti patřila ženě.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!