5. srpna 2019 14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jižní Korea a USA zahájily i přes varování ze strany KLDR společné vojenské cvičení

Jihokorejští  vojáci na společném vojenském cvičení Jižní Koreje a USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihokorejští vojáci na společném vojenském cvičení Jižní Koreje a USA. | foto: Reuters

SOUL Jihokorejská a americká armáda v pondělí zahájily společné vojenské cvičení, které potrvá do 20. srpna. Stalo se tak navzdory varování KLDR, která minulý měsíc uvedla, že manévry ohrozí pokračování americko-severokorejských rozhovorů o odstranění atomových zbraní z Korejského poloostrova. Pchjongjang rovněž varoval, že by kvůli manévrům mohl obnovit testy jaderných zbraní a raket dlouhého doletu.

Podle agentury AFP jihokorejský ministr obrany Čong Kjong-tu v pondělí začátek vojenského cvičení oznámil v parlamentu.

Jižní Korea a Spojené státy pořádají společné vojenské cvičení v srpnu pravidelně. V roce 2017 se ho zúčastnilo 17 500 amerických vojáků a přes 50 000 jihokorejských. V roce 2018 se tyto manévry nekonaly. Soul a Washington je zrušily v reakci na diplomatické snahy severokorejského vůdce Kim Čong-una, který loni pozastavil zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu a sešel se s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem i šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. 

Protestující drží plakáty s anti-militaristickými nápisy poblíž americké...
Protestující drží plakáty s anti-militaristickým nápisem poblíž americké...

Podle agentury AP jsou letošní manévry velmi omezené a zahrnují spíš počítačové válečné simulace než reálný nácvik bojových operací.

Trump na prvním summitu s Kimem loni v Singapuru slíbil Pchjongjangu bezpečnostní záruky a pozastavení velkých společných vojenských cvičení s Jižní Koreou, které Pchjongjang označuje za nácvik k invazi. Kim tehdy uvedl, že KLDR bude pracovat na „úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova“.

KLDR v poslední době opakovaně testovala rakety krátkého doletu. Po jedné z těchto zkoušek Severní Korea 26. července uvedla, že odpal byl varováním pro Jižní Koreu, aby nenakupovala nové vojenské vybavení a zdržela se pořádání vojenských cvičení se Spojenými státy. Naposledy KLDR testovala rakety krátkého doletu minulý týden ve středu a v pátek. Předpokládá se, že by v raketových zkouškách mohla pokračovat i v průběhu americko-jihokorejských manévrů.

ČTK