Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Korejci omládnou. Zruší počítání věku, podle nějž je dětem rok už při narození

ilustrační snímek foto: Reuters

Jižní Korea od června 2023 zruší tradiční způsob počítání věku a zavede standardizované počítání podle data narození běžné jinde ve světě. V zemi doposud platilo, že dětem je jeden rok už při narození a další rok se jim přičítal s každým dalším 1. lednem. Mnoho lidí tak v Jižní Koreji na oficiálních dokumentech omládne.
  16:00

V zemi, jejíž společnost podléhá značně hierarchickému uspořádání a kde věk mimo jiné určuje to, jak se mezi sebou lidé oslovují, jde o velkou změnu. Parlament nový zákon schválil ve čtvrtek, píše agentura Reuters s tím, že platit začne v červnu příštího roku.

Způsobů počítání věku je však v Jižní Koreji více. Od roku 1962 je možné ho uvádět podle mezinárodních zvyklostí. Podle další metody se pak určuje věková hranice pro vstup do vojenské služby nebo pití alkoholu.

Děti se podle ní rodí v nultém roce života a každý další leden se jim připočítá další rok. Dítěti narozenému v prosinci roku 2020 by podle této metody byly dva roky již v lednu 2022, přestože podle data narození by dva roky mělo oslavit až v prosinci téhož roku.

Devětadvacetiletá Čong Ta-un rozhodnutí vlády uvítala: „Cizinci se na mě většinou dívali zmateně, když viděli, jak dlouho mi trvá odpovědět na otázku, kolik mi je,“ prohlásila. „Kdo by neuvítal o rok nebo dva omládnout?“ dodala.

„Cílem této změny je snížení zbytečných socio-ekonomických nákladů, kvůli různým způsobům počítání věku přetrvávají právní a sociální spory a nejasnosti,“ uvedl v parlamentu jeden z členů vládnoucí strany Síla lidu.

Autoři: ,
Témata: Jižní Korea

Mohlo by vás zajímat