Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jihokorejský prezident Jun se účastní jednání soudu, dav rozháněla policie

  10:43
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol, kterého parlament zbavil pravomocí kvůli pokusu o vyhlášení výjimečného stavu, se účastní sobotního soudního jednání v Soulu, aby bojoval proti žádosti vyšetřovatelů o prodloužení vazby. Uvedly to tiskové agentury, podle kterých se rozhodnutí soudu očekává v sobotu večer nebo v neděli ráno.

Juna přivezla do suterénu soudní budovy modrá dodávka ministerstva spravedlnosti z vazební věznice, ve které je od středy. Vozidlo se snažili obklopit někteří z prezidentových stoupenců, kteří se v hojném počtu sešli před soudem už v pátek, aby vyvinuli nátlak ve prospěch svého vůdce, píše s odvoláním na své zpravodaje na místě agentura AFP.

Dav rozháněla policie, zatímco Juna podle televizních záběrů přivezla k soudu kolona vozidel v doprovodu policistů na motocyklech, napsala agentura Reuters.

„Rozhodl se (Jun) zúčastnit (soudního jednání), aby obnovil svou čest přímým vysvětlením legitimity výjimečného stavu,“ uvedl v prohlášení Junův právník. Podle něj se jeho klient hodlá také hájit, že se nedopustil organizování vzpoury. Z tohoto činu, na který se nevztahuje imunita hlavy státu, jej obvinili vyšetřovatelé.

Juna přivezla do suterénu soudní budovy modrá dodávka ministerstva spravedlnosti

Juna ve středu zadrželi vyšetřovatelé Úřadu pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) a převezli jej do svého sídla, kde ho chtěli vyslechnout v souvislosti s výjimečným stavem.

Jun odmítl spolupráci

Jun však odmítl spolupracovat, protože CIO podle něj neměl pravomoc prezidenta zatknout. Jun může ve vazbě strávit maximálně 48 hodin, proto v pátek vyšetřovatelé požádali o další zatykač umožňující prodloužení vazby až na 20 dní.

Politická krize v Jižní Koreji vypukla loni 3. prosince, když prezident Jun vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji a kvůli údajné protistátní činnosti opozičních představitelů. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu kroku postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.

Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a chce ho odvolat, což je krok, se kterým musí vyslovit souhlas devítičlenný ústavní soud, který na to má 180 dní. Úřadující hlavou státu je v současnosti ministr financí Čche Sang-mok, který zastává také funkci premiéra.

Autoři: ,