„S celkovým počtem 195 hlasů nedosáhl počet členů, kteří hlasovali, požadované dvoutřetinové většiny všech členů. Proto prohlašuji, že hlasování o této záležitosti není platné,“ uvedl předseda jihokorejského parlamentu.
Většina poslanců z Junovy strany opustila jednací sál a hlasování bojkotovala. Členové opoziční Demokratické strany vyzvali členy provládní Strany lidové moci, aby se vrátili a odevzdali svůj hlas. Jakmile poslanci začali opouštět zasedací místnost, členové opozice se jim snažili odchod znemožnit a skandovali hesla „Zrádci“ a „Vraťte se hlasovat.“ Podle jihokorejské agentury Jonhap se vrátili pouze tři poslanci PPP.
Odvolání hlavy státu vyžaduje v Jižní Koreji souhlas 200 poslanců ve třistačlenném zákonodárném sboru, kde opoziční strany nyní mají 192 mandátů. Demokratická strana a její spojenci potřebovali dalších osm hlasů pro přijetí usnesení o Junově odvolání.
Lídr Demokratické strany I Če-mjong po vyhlášení neplatnosti hlasování prohlásil, že Jun bude odvolán za každou cenu. „Neuspěli jsme a nedokázali jsme dosáhnout výsledku, který jsme chtěli. Nikdy se však nevzdáme,“ řekl v budově parlamentu.
Před parlamentem se uskutečnil rozsáhlý poklidný protest, jehož se podle policie zúčastnilo asi 149 000 lidí, zatímco organizátoři uvedli, že se zde shromáždilo na milion lidí, kteří požadovali Junův odchod, uvádí Jonhap. „Nepřestaneme, dokud Jun nebude potrestán,“ prohlásil na pódiu jeden z organizátorů, zatímco dav po vyhlášení neplatného hlasování začínal řídnout.
Podruhé to neudělám, omluvil se prezident
Před začátkem zasedání se jihokorejský prezident v televizi omluvil veřejnosti za rozruch, který vyvolal, když tento týden vyhlásil v zemi stanné právo. „Je mi to velmi líto a chtěl bych se upřímně omluvit lidem, které jsem šokoval,“ řekl Jun. „Nechávám na své straně, aby v budoucnu podnikla kroky ke stabilizaci politické situace, včetně otázky mého funkčního období,“ dodal.
Prezident slíbil, že podruhé stanné právo nevyhlásí. Na znamení omluvy se uklonil.
Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo v krátkém televizním projevu, v němž slíbil „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Opoziční Demokratickou stranu zároveň obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a z protistátní činnosti, jež paralyzovala vládu. Několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.