Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kontrola médií, zatýkání bez příkazu. Jižní Korea je ze stanného práva v šoku

  16:50aktualizováno  18:59
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v úterý v zemi vyhlásil stanné právo. Ačkoli poslanci krok o několik hodin později zablokovali při hlasování v parlamentu, podle armády zůstane stanné právo zachováno, dokud ho nezruší prezident. Na základě opatření mohou být všichni, kdo ho poruší, ihned zatčeni. Vztahuje se také na média a zdravotníky.

Jihokorejská armáda s ohledem na vyhlášení stanného práva oznámila zákaz činnosti parlamentu a politických stran. Všechna média a vydavatelé podle ní budou pod kontrolou velení stanného práva.

Podle stanice BBC mohou být ti, kteří stanné právo jakkoliv poruší, zatčeni bez soudního příkazu.

Zdravotnickému personálu, včetně mediků, bylo nařízeno vrátit se do práce nejpozději do 48 hodin. Tisíce lékařů již několik měsíců stávkují kvůli vládním plánům na rozšíření počtu studentů na lékařských fakultách.

Stanné právo je stručně řečeno vojenské převzetí kontroly nad tradičně civilními funkcemi vlády, při němž dochází k omezení občanských práv – mimo jiné omezení svobody projevu či shromažďování.

Je to poprvé od roku 1980, co bylo stanné právo v zemi vyhlášeno. Jihokorejská ústava podle deníku Čoson stanoví, že prezident může k tomuto kroku přistoupit v reakci na válku nebo mimořádné událostí v zemi, které ohrožují veřejnou bezpečnost nebo pořádek.

Za stanného práva přebírá kontrolu nad správními a soudními funkcemi určený armádní velitel a některé trestné činy mohou být souzeny vojenskými soudy.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v zemi vyhlásil stanné právo. Opoziční Demokratickou stranu obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji. (3. prosince 2024)

Jun uvedl, že neměl jinou možnost, než se uchýlit k takovému opatření, aby zajistil „svobodný a ústavní pořádek“, a řekl, že opoziční strany si vzaly za rukojmí parlamentní proces, aby uvrhly zemi do krize.

Prezident citoval návrh opoziční Demokratické strany, která ovládá parlament, z tohoto týdne na odvolání některých nejvyšších státních zástupců a odmítnutí vládního návrhu rozpočtu.

Překvapivý krok vyvolal napříč zemí šok. Policie se záhy po Junově oznámení střetla před parlamentem s protestujícími. Opatření sklidilo ostrou kritiku ze strany představitelů vládnoucích i opozičních stran.

Jihokorejské zákony stanoví, že vláda musí stanné právě odvolat, pokud o to požádá většina poslanců v parlamentu. Právě to se ve středu ráno místního času (v úterý večer SEČ) stalo, všech přítomných 190 poslanců ze 300 hlasovalo pro okamžité zablokování stanného práva. Podle armády bude ale platit až do chvíle, než ho zruší prezident.

Korejský won v úterý obvratem prudce klesl vůči americkému dolaru. Jeden z představitelů jihokorejské Centrální banky uvedl, že v případě potřeby připravuje opatření ke stabilizaci trhu. Washington oznámil, že je v kontaktu s jihokorejskou vládou a situaci „pozorně sleduje“.

Podle jihokorejského deníku JoongAng bylo stanné právo v historii Koreje vyhlášeno celkem desetkrát, počínaje 15. srpnem 1948, kdy byla republika založena. Po roce 1960 bylo stanné právo vyhlášeno několikrát jako prostředek k potlačení politického chaosu.

„Často bylo zneužíváno, když se vládnoucí strana snažila udržet u moci pomocí ústavních dodatků,“ podotýká list.

Krizové řízení v Česku

S krizovým řízením země počítá také česká legislativa, která pracuje s pojmy mimořádná událost, krizová situace a krizový stav. Poslední jmenovaný má čtyři různé podoby - stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu a válečný stav.

Za dobu existence České republiky byly vyhlášeny stavy nebezpečí nejčastěji kvůli povodním, sesuvům půdy nebo extrémnímu větru.

Nouzový stav vláda vyhlásila například v roce 2002 z důvodů rozsáhlých povodní, v roce 2007 kvůli orkánu Kiryll nebo v letech 2020 a 2021 kvůli koronavirové pandemii. V roce 2022 byl vyhlášen z důvodu ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti v souvislosti s migrační vlnou po ruském vpádu na Ukrajinu.

Stav ohrožení státu a válečný stav doposud nebyl vyhlášen. Vyhlášením těchto stavů by do rukou orgánů krizového řízení a především do rukou vlády přešly rozsáhlé kompetence a pravomoci týkající se zajištění vnější bezpečnosti země.

Autor: