Nasaďte robopsy! Jihokorejci trénovali útok na Kimovy skryté tunely

Autor:
  21:17aktualizováno  21:17
Jihokorejci v rámci společného vojenského cvičení Freedom Shield (Štít svobody) používají psí roboty, aby si natrénovali vnikání do severokorejských tunelů v případě války se severním sousedem. Roboty využívají i k zajištění budov, v nichž mohou být severokorejské zbraně hromadného ničení. Jedenáctidenní cvičení Freedom Shield začalo 9. března a skončí ve čtvrtek.
Společné cvičení jihokorejské a americké armády Freedom Shield (Štít svobody)...

Společné cvičení jihokorejské a americké armády Freedom Shield (Štít svobody) na jihokorejské vojenské základně Jangdžu (12. března 2025) . ( | foto: Profimedia.cz

Během pondělních cvičení využila takzvaná Dronebot Combat Group průzkumné drony, aby identifikovala vchody do tunelů. Mechanizované jednotky je vyčistily a brigáda speciální podpory mobility pak vyslala robotického psa, aby za pomoci dálkově ovládaných výbušnin tunel uzavřel a zničil ventilační zařízení, přívody vody a energie.

Jihokorejci předpokládají, že Severokorejci vybudovali tunely, ve kterých skrývají dělostřelecké zbraně pro případný útok. Podle nich v podzemí skladují též své jaderné a chemické válečné hlavice. Portál listu The Times podotýká, že izraelská válka proti palestinskému hnutí Hamás v Pásmu Gazy ukázala na důležitost obeznámení se s bojovými operacemi v tunelech.

Čtyřnozí roboti mají v pozemních akcích své opodstatnění. Jeden scénář simuloval zteč skladiště plného nepřátelských vojáků, ve kterém jsou umístěny zbraně hromadného ničení. Před tím, než vojáci do budovy vnikli, využili drony k likvidaci možných venkovních nepřátel. Robotí pes následně prozkoumal zemi, zda tam nejsou překážky a možné hrozby. Vojáci vzdáleně monitorovali jeho pohyb.

Robota též využili k prozkoumání čtyřpatrové budovy. Jeho vícekloubové nohy zajišťují udržování rovnováhy a umožňují mu pohybovat se po schodišti.

„Integrace systémů bez posádky zásadně mění náš přístup k vysoce rizikovým operacím,“ řekl podplukovník Čang Jun-seong z 25. pěší divize o cvičení s robotickými psy. „Nasazením robotů po boku personálu se snažíme minimalizovat lidské ztráty a zároveň shromažďovat kritické zpravodajské informace v reálném čase. V současné době vyhodnocujeme, zda operace vedle robotů zvyšuje schopnost přežití více než vyslání robotů jako prvních do akce.“

Podle 25. pěší divize jde o první nasazení pozemních bezposádkových robotických systémů v terénu v rámci bojového scénáře jihokorejské armády. Ta je vyvíjí od roku 2019 v rámci iniciativy Army Tiger 4.0. Soul plánuje do roku 2030 investice v této oblasti ve výši 1,25 bilionu wonů.

Jihokorejci cvičení provádí ve spolupráci s americkými jednotkami. Odstranění možných zbraní hromadného ničení zajišťuje specializovaný americký tým CWMD Task Force. „Jsem vděčný za příležitost provést společný výcvik s jihokorejskou armádou. Toto cvičení dále posílilo jihokorejsko-americké spojenectví,“ řekl velitel CWMD Task Force, kapitán William Taylor.