Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česká studentka: Jižní Manhattan? To je apokalypsa

Superbouře Sandy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Superbouře Sandy | foto: Reuters

V New Yorku studuje Terezie Täubelová mezinárodní vztahy na Columbia University. Na univerzitu se dostala díky stipendiu, které získala díky Nadaci Zdeňka Bakaly. V metropoli "přežila" i hurikán Sandy. "Ve městě panuje totální chaos," popisuje v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

LN Jak vypadá aktuální situace v NY? Vrací se život do normálu nebo je město pořád paralyzované?
Horní část Manhattanu, která hurikánem nebyla tak zasažena, a kde je i campus Columbia Univeristy, se pomalu vrací do normálu. Výpadky elektřiny ustávají, obchody ještě regály nedoplnily, ale už mají alespoň otevřeno. Dnes jsem poprvé ve škole, i když přednáškový sál v podstatě zeje prázdnotou. Ti, kteří bydlí ve větší vzdálenosti od školy, se sem v podstatě nemají jak dostat. Funguje wifi, ale školní servery byly poškozené a nemůžeme se k nim připojit, což hodně komplikuje práci. Poražené stromy se podařilo za včerejšek rozřezat, nicméně parky ještě zůstávají uzavřené.

Absolutně jinak ovšem vypadá celá dolní část Manhattanu, to je apokalypsa. Voda už tam sice není, ale následky zůstávají, především to, že nefunguje proud, telefonní sítě, tedy internet, veřejná doprava, obchody, banky, bankomaty atd. Obě části města jsou tedy zcela odříznuté. Metro je zaplavené, v současné chvíli se snad již podařilo zprovoznit pumpy na odčerpávání vody, metro má ale podle posledních zpráv být opět v provozu až někdy v neděli, ale ani to není jisté. V ulicích jsou v podstatě jenom turisté, "čumilové", policisté a úklidové čety. Ulice normálně praskají ve švech, restaurace mají narváno, město pulzuje - teď je ticho, houkají sirény a motorové pily, a ulice jsou poloprázdné.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Dá se nějak cestovat městskou dopravou? Jak se ty pohybuješ?
Městská hromadná doprava je paralyzovaná vzhledem k tomu, že newyorské metro nefunguje. Naprostá většina Newyorčanů jej používá jako hlavní dopravní prostředek. V určité míře začínají jezdit autobusy, ale nikdo neví, jaké linky, kdy a kudy jezdí. Spousta lidí vytáhla kola, to je teď nejspolehlivější dopravní prostředek. Anebo chodí pěšky, a to i několik hodin. Taxíky jezdí, ale je jich málo, lidi se o ně doslova perou. Nevím, jak se to dnes, ale ještě včera jezdili taxikáři bez taxametru, nabírali plné auto lidí a smlouvalo se o ceně. Tedy něco naprosto nevídaného.

Telefony fungují ve velice omezené míře, v dolní části Manhattanu vůbec. Jediná možnost, jak se spojit se světem, jsou telefonní automaty. Tedy to archaické zařízení, o kterém jsem si myslela, že tady už nikdo ani neumí používat. Včera se na ně ovšem stály fronty.

LN Myslíš si, že vedení města zvládlo přípravu na bouři dobře? A zvládá situaci nyní?
Myslím si, že vedení města udělalo všechno, co bylo v jeho silách. Již včera od brzkého rána bylo slyšet motorové pily, jak se likvidovaly popadané stromy a větvě, během celého včerejška se uklízely následky hurikánu a je to skutečně vidět na první pohled. Neodvažuji se tvrdit, jestli se dalo předejít výbuchu transformátoru, který má za vinu to, že je jižní část Manhattanu kompletně paralyzovaná. Nejohroženějším oblastem starosta nařídil evakuaci již v neděli večer. Stejně tak v neděli od sedmi hodin bylo uzavřeno metro, aby se předešlo těm nejhorším škodám. Záchranáři byli v plné pohotovosti.

LN Měli lidé dostatečné informace o tom, jak se na úder bouře připravit? Jaké instrukce se dostaly k tobě?
Lidé určitě byli dobře informováni, bylo to hlavní téma ve všech zprávách několik dní před bouří. Většina správců budov distribuovala letáčky pod dveře, jak se na bouři připravit. My jsme od univerzity obdrželi tři e-maily, co dělat, jak se připravit, na koho se obrátit v případě nouze apod. To, že někteří instrukce neuposlechli, je věc jiná. Informovanost teď, tedy po bouři samotné, poněkud pokulhává. Bez elektřiny, internetu atd. je to těžké.

Ti, kteří v jižní část Manhattanu zůstali, musí až do Midtown, kde začínají fungovat mobily, mohou si je dobít a zároveň se podívat na internet na zprávy. Viděla jsem včera v ulicích spoustu policistů, kteří se snažili lidem poradit, co a jak, i několik "mobile weather labs", kde také podávají informace.

LN Panuje ještě někde ve městě chaos? Jaká je nálada mezi lidmi?
Ve městě panuje totální chaos. Lidi se shlukují u aut s otevřenými okýnky a poslouchají alespoň tímto způsobem zprávy. Nikdo neví, kdy proud zase půjde, mezi lidmi kolují různé zkazky a domněnky, ale nikdo vlastně nic neví. Většina lidí se proto z oblasti přesunula, kam mohla . k příbuzným, známým, do hotelu - ty praskají ve švech.

Paradoxně si myslím, že bouře lidi spojila. Není úplně časté, že by si Newyorčani na ulici povídali. Funguje taková sousedská pospolitost. Lidé si pomáhají, předávají informace.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...